Spring til indhold
TDDanmark
Menu

Bedste proteinpulver 2026

Af Udgivet

Mit førstevalg

0,36 kr per g protein9,0/10

Star Nutrition Whey-80, 4 kg

Star Nutrition Whey-80, 4 kg

Rent valleproteinkoncentrat med 73,4 g protein per 100 g. Billigst per gram protein i testen, men kun i den store pose på 4 kg.

Læs hele vurderingen længere nede

Per portion
40,9 g pulver
Sukkerarter
1,3 g
Salt
0,25 g
Kr per portion
10,72 kr
Se prisen hos Bodystore1049 kr

Prisen kan have ændret sig en smule, siden jeg skrev min vurdering

Knapperne går til Bodystore. Jeg kan få provision, når du køber via et link her på siden, og det ændrer ikke rækkefølgen. Sådan tjener siden penge.

Kort oversigtAlle 8 rangeret. Priser tjekket 1. oktober 2026.
#ProduktPrisPortionerKr per portionKr per g protein
1Star Nutrition Whey-80, 4 kg1049 kr9710,72 kr0,36
2Pureness Atletik Valleprotein Vanilje, 500 g135 kr1210,95 kr0,36
3Chained Nutrition Triple Whey, 1785 g549 kr4511,98 kr0,40
4SmartSupps Valleprotein uden smag, 1 kg299 kr2312,48 kr0,42
5Delta Nutrition Whey Protein, 900 g279 kr2212,57 kr0,42
6Star Nutrition Whey-80 SteviSweet, 1 kg319 kr2412,81 kr0,43
7Optimum Nutrition 100% Whey Gold Standard, 2,04 kg699 kr5412,85 kr0,43
8Star Nutrition Ultimate Whey, 1 kg339 kr2513,21 kr0,44

Når folk siger proteinpulver, mener de som regel valle i en pose med smag, og det er dem jeg har testet her. Jeg læste varedeklarationen på 28 pulvere hos Bodystore og regnede dem om til det ene tal der kan sammenlignes: hvad et gram protein koster. Prisen på posen siger ikke meget, når proteinet går fra 60 til 80 g per 100 g. Den dyreste af de otte koster 1,2 gange så meget per gram som den billigste.

Sådan regnede jeg

Jeg holder alle pulvere op mod 30 g protein per portion. Det internationale sportsernæringsselskab ISSN nævner 20 til 40 g protein ad gangen, og et forsøg fra 2016 fandt at 40 g valle gav mere muskelproteinsyntese end 20 g efter styrketræning for hele kroppen. Schoenfeld og Aragon foreslår 0,4 g per kilo kropsvægt per måltid, og for en person på 75 kg er det 30 g. Det er den samme mængde som i min test af whey isolat og vegansk proteinpulver, så du kan sammenligne prisen per portion på tværs. Etiketterne her regner med 19 til 39 g protein per portion.

Proteinet er læst per 100 g i varedeklarationen, i den smag der står ved produktet hos Bodystore. Hvor smagene svinger, skriver jeg det ved produktet. Ud over prisen har jeg regnet sukkerarter og salt om til gram per portion og skrevet sødestofferne op, for det er der pulverne adskiller sig, når proteinet først er det samme. To af de otte var på tilbud den dag jeg tjekkede: Pureness, der til normalpris ville ligge som nummer otte, og Optimum Nutrition, der til normalpris ville ligge som nummer otte. Jeg har brugt den pris du kan købe til, og skrevet normalprisen ved produktet.

28 pulvere, otte tilbage

Rene isolater har deres egen test, og det samme har kasein og veganske pulvere. Her er det koncentrat og blandinger af koncentrat med isolat eller hydrolysat, altså de almindelige poser. Sæt med flere poser eller andre produkter har jeg sprunget over. To var udsolgt i alle smage: Optimum Nutrition Gold Standard i 465 g og Ghost Whey.

Mutant Whey er billigere per gram protein end vinderen, 0,33 kr i den store pose. Men den har kun 60 g protein per 100 g, og resten er blandt andet MCT-olie, sukker, rapsolie og fibre. I testen af isolat sprang jeg pulvere med MCT-olie over, og det gør jeg også her. Star Nutritions Protein Milkshake Powder er mere milkshake end proteinpulver, Applied Nutritions dessertpulver er kasein og sukker, og Optimum Nutritions Platinum Hydro Whey er hydrolyseret isolat og hører til isolaterne. Swedish Supplements Whey Deluxe i den lille størrelse faldt fra, fordi siden siger både 900 g og 1000 g, og så kan jeg ikke regne prisen per gram.

Tilbage var 19, og elleve af dem faldt uden for de otte jeg viser, fordi de er dyrere per gram protein: Delta Nutrition Triple Whey til 0,46 kr, Vitaprana Whey Protein til 0,52 kr, Elit Nutrition 100% Whey Laktosefri til 0,53 kr, Mars Snickers Valleprotein til 0,53 kr, Cellucor C4 Protein til 0,54 kr, Star Nutrition Whey-80 Low Lactose til 0,56 kr, Olimp Whey Protein Complex 100% til 0,57 kr, Scitec Nutrition 100% Whey Protein Professional til 0,57 kr, Holistic Valleprotein til 0,58 kr, Swedish Supplements Whey Deluxe til 0,74 kr og Dense Valleprotein til 0,99 kr. Vitaprana er værd at nævne, fordi den er helt uden sødestof. Holistic regner proteinet som kvælstof gange 6,38, mens EU's regler for næringsdeklarationen siger gange 6,25. Det får proteintallet til at se 2 procent højere ud end hos de andre.

Alle 8, rangeret

Sorteret efter pris per gram protein ved 30 g protein per portion. Karakteren vægter prisen tungest, og derefter proteinindhold, sødestoffer, sukker, salt og hvor ærlig etiketten er. Resten af metoden kan du læse her.

1Mit førstevalg9,0/10
Star Nutrition Whey-80, 4 kg

Star Nutrition Whey-80, 4 kg

0,36 kr per g protein

Rent valleproteinkoncentrat med 73,4 g protein per 100 g. Billigst per gram protein i testen, men kun i den store pose på 4 kg.

Per portion
40,9 g pulver
Sukkerarter
1,3 g
Salt
0,25 g
Kr per portion
10,72 kr

Tallene gælder smagen Double Rich Chocolate, sødet med aspartam og acesulfam K. Sukkerarter og salt er regnet per portion med 30 g protein.

  • Fordel: 0,36 kr per gram protein, billigst i testen
  • Fordel: Rent koncentrat, kort ingrediensliste
  • Fordel: Natural findes helt uden sødestof
  • Ulempe: 1.049 kr på én gang for 4 kg
  • Ulempe: Aspartam i Double Rich Chocolate
  • Ulempe: Salted Caramel har 2,4 g salt per 100 g

Min vurdering

Det her er den jeg ville købe. Whey-80 koster 0,36 kr per gram protein i posen på 4 kg, og en portion med 30 g protein koster 10,72 kr. I Double Rich Chocolate er ingredienslisten kort: koncentrat, kakao, aroma, salt, aspartam og acesulfam K. Vil du undgå sødestof, har Natural 77 g protein per 100 g og intet andet end koncentrat og lecitin. Min indvending er posen: 1.049 kr på én gang og 97 portioner af samme smag. Kiloposen koster 0,43 kr per gram, og så er Chained Nutrition billigere. Kiloposens produktside har ingen ingrediensliste, så den har jeg læst på siden for 4 kg.

Se prisen hos Bodystore1049 kr

Prisen kan have ændret sig en smule, siden jeg skrev min vurdering

2Billig på tilbud8,2/10
Pureness Atletik Valleprotein Vanilje, 500 g

Pureness Atletik Valleprotein Vanilje, 500 g

0,36 kr per g protein

Koncentrat sødet med stevia og 74 g protein per 100 g i vanilje. Billig lige nu, fordi den er på tilbud, og posen er lille.

Per portion
40,5 g pulver
Sukkerarter
1,3 g
Salt
0,41 g
Kr per portion
10,95 kr

Tallene gælder smagen Vanilje, sødet med steviolglykosider. Sukkerarter og salt er regnet per portion med 30 g protein. Prisen er et tilbud, normalprisen er 169 kr.

  • Fordel: Kort ingrediensliste, sødet med stevia
  • Fordel: 0,36 kr per gram protein på tilbud
  • Ulempe: Normalpris 169 kr, 0,46 kr per gram
  • Ulempe: Kun 12 portioner ved 30 g protein
  • Ulempe: 0,41 g salt per portion

Min vurdering

Pureness står her på et tilbud. Posen koster 135 kr mod normalt 169 kr, og så er prisen 0,36 kr per gram protein. Til normalpris bliver det 0,46 kr, og så ville den ligge som nummer otte. Ingredienslisten er kort: koncentrat, aroma, xanthangummi, havsalt og stevia, ingen kunstige sødestoffer. Vanilje har 74 g protein per 100 g, chokolade kun 70 g, og hver smag er sin egen vare. Saltet er 0,41 g per portion med 30 g protein, mest i testen. Posen rækker kun til 12 portioner. Køber du mens tilbuddet varer, er det et godt køb. Til normalpris ville jeg tage Star Nutrition Whey-80.

Se prisen hos Bodystore135 kr

Prisen kan have ændret sig en smule, siden jeg skrev min vurdering

De to første viser hvor meget posens størrelse betyder. Den samme Whey-80 koster 0,43 kr per gram protein i kiloposen mod 0,36 kr i posen på 4 kg, altså 22 procent mere. Pureness ligger lige efter, men kun fordi den er på tilbud, og posen er lille. Resten af listen ligger tæt, og forskellen fra nummer tre til nummer otte er 1,22 kr per portion.

Kroner per gram protein
  • Whey-80 4 kg0,36 kr
  • Pureness0,36 kr
  • Chained0,4 kr
  • SmartSupps0,42 kr
  • Delta Whey0,42 kr
  • SteviSweet0,43 kr
  • Gold Standard0,43 kr
  • Whey-80 1 kg0,43 kr
  • Ultimate Whey0,44 kr

Priser tjekket 1. oktober 2026. Kiloposen af Whey-80 er ikke på listen, men står her til sammenligning.

3Ærlig portion8,0/10
Chained Nutrition Triple Whey, 1785 g

Chained Nutrition Triple Whey, 1785 g

0,40 kr per g protein

Mest koncentrat med lidt isolat og hydrolysat, 77 g protein per 100 g. Etiketten regner med en stor portion, og der er tilsat leucin.

Per portion
39 g pulver
Sukkerarter
1,7 g
Salt
0,35 g
Kr per portion
11,98 kr

Tallene gælder smagen Chocolate, sødet med sukralose, aspartam og acesulfam K. Sukkerarter og salt er regnet per portion med 30 g protein.

  • Fordel: Etiketten regner med 39 g protein per portion
  • Fordel: 0,40 kr per gram protein
  • Fordel: 45 portioner ved 30 g protein
  • Ulempe: Tre sødestoffer, blandt andet aspartam
  • Ulempe: Tilsat leucin, uklart om den tæller med i proteinet

Min vurdering

Chained er den eneste etiket her der regner med en stor portion: 51 g pulver og 39 g protein. Så ser posen ikke ud til at holde længere end den gør. Prisen er 0,40 kr per gram protein, og en portion med 30 g protein koster 11,98 kr. Pulveret er mest koncentrat med isolat og hydrolysat, og der er tilsat leucin. Etiketten siger ikke, om leucinen er regnet med i proteintallet. Leucin er en af de essentielle aminosyrer, så den er ikke spild, men jeg ville gerne vide det. Der er tre sødestoffer: sukralose, aspartam og acesulfam K. Vil du have en mellemstor pose, er det den jeg ville købe.

Se prisen hos Bodystore549 kr

Prisen kan have ændret sig en smule, siden jeg skrev min vurdering

4Uden sødestof7,8/10
SmartSupps Valleprotein uden smag, 1 kg

SmartSupps Valleprotein uden smag, 1 kg

0,42 kr per g protein

Koncentrat uden smag og uden sødestof, 71,9 g protein per 100 g. Til grød og smoothies, men med flere sukkerarter end de andre.

Per portion
41,7 g pulver
Sukkerarter
4,3 g
Salt
0,21 g
Kr per portion
12,48 kr

Tallene gælder smagen Naturel, sødet med . Sukkerarter og salt er regnet per portion med 30 g protein.

  • Fordel: Intet sødestof, ingen aroma
  • Fordel: 0,42 kr per gram protein
  • Fordel: Tilsat laktase
  • Ulempe: 4,3 g sukkerarter per portion
  • Ulempe: Kun 71,9 g protein per 100 g
  • Ulempe: Flere smage var udsolgt

Min vurdering

SmartSupps uden smag er koncentrat, cellulosegummi, lecitin og laktase, og intet andet. Det er den eneste af de otte helt uden sødestof. Prisen er 0,42 kr per gram protein, og en portion med 30 g protein koster 12,48 kr. Proteinet er lavt for et koncentrat, 71,9 g per 100 g, og sukkerarterne er 10,2 g per 100 g. Ved 30 g protein giver det 4,3 g, mest i testen. Der er ikke tilsat sukker, så det kommer fra mælken. Laktase er enzymet der spalter laktose, og det står i alle smage. Chokolade har kun 67 g protein per 100 g. Vil du have et rent pulver at blande i mad, er det den jeg ville købe.

Se prisen hos Bodystore299 kr

Prisen kan have ændret sig en smule, siden jeg skrev min vurdering

57,5/10
Delta Nutrition Whey Protein, 900 g

Delta Nutrition Whey Protein, 900 g

0,42 kr per g protein

Billig pose og 0,42 kr per gram protein. Koncentrat med lidt hydrolysat, sødet med aspartam og acesulfam K.

Per portion
40,5 g pulver
Sukkerarter
3,1 g
Salt
0,37 g
Kr per portion
12,57 kr

Tallene gælder smagen Chocolate, sødet med aspartam og acesulfam K. Sukkerarter og salt er regnet per portion med 30 g protein.

  • Fordel: 279 kr for posen
  • Fordel: 0,42 kr per gram protein
  • Ulempe: 3,1 g sukkerarter per portion
  • Ulempe: Aspartam og acesulfam K
  • Ulempe: Salted Caramel har 2,3 g salt per 100 g

Min vurdering

Delta koster 279 kr for 900 g og 0,42 kr per gram protein. Pulveret er koncentrat med lidt hydrolysat, aspartam og acesulfam K og et middel mod klumper. Ved 30 g protein giver Chocolate 3,1 g sukkerarter. Der er ikke tilsat sukker, så det er mælkens eget sukker fra koncentratet, og mængden er lille. Etiketten regner med 22 g protein i 30 g pulver og 30 portioner i posen. Ved 30 g protein rækker posen til 22. Salted Caramel har 2,3 g salt per 100 g, så vælg en anden smag. Det er et fornuftigt køb, men Star Nutrition Whey-80 SteviSweet koster kun 0,24 kr mere per portion uden kunstige sødestoffer.

Se prisen hos Bodystore279 kr

Prisen kan have ændret sig en smule, siden jeg skrev min vurdering

6Uden kunstigt sødestof8,1/10
Star Nutrition Whey-80 SteviSweet, 1 kg

Star Nutrition Whey-80 SteviSweet, 1 kg

0,43 kr per g protein

Whey-80 sødet med stevia og thaumatin i stedet for aspartam. 74,7 g protein per 100 g og billigere per gram end den almindelige kilopose.

Per portion
40,2 g pulver
Sukkerarter
1,8 g
Salt
0,24 g
Kr per portion
12,81 kr

Tallene gælder smagen Chocolate, sødet med steviolglykosider og thaumatin. Sukkerarter og salt er regnet per portion med 30 g protein.

  • Fordel: Sødet med stevia og thaumatin
  • Fordel: Etiketten passer med tabellen
  • Fordel: 0,43 kr per gram protein
  • Ulempe: Kun 24 portioner ved 30 g protein
  • Ulempe: Kun to smage

Min vurdering

SteviSweet er det samme koncentrat som vinderen, sødet med stevia og thaumatin i stedet for aspartam og acesulfam K. Prisen er 0,43 kr per gram protein, lidt under den almindelige kilopose af Whey-80, fordi Chocolate har lidt mere protein per 100 g. Etiketten regner med 27,6 g protein i 37 g pulver, og det passer med tabellen. Ved 30 g protein er der 1,8 g sukkerarter og 0,24 g salt. Mættet fedt er 6,1 g per 100 g, mere end i isolaterne, men det er stadig lidt per portion. Vil du undgå kunstige sødestoffer i en kilopose, er det den jeg ville købe.

Se prisen hos Bodystore319 kr

Prisen kan have ændret sig en smule, siden jeg skrev min vurdering

Fra her er det blandinger med isolat øverst i ingredienslisten. Det giver lidt mere protein per 100 g, men ikke nok til at gøre dem billigere per gram. Jeg har ikke set forsøg der viser at blandingen af tre slags valle eller tilsatte enzymer bygger mere muskel end rent koncentrat, når mængden af protein er den samme.

7Mindst salt7,4/10
Optimum Nutrition 100% Whey Gold Standard, 2,04 kg

Optimum Nutrition 100% Whey Gold Standard, 2,04 kg

0,43 kr per g protein

Det kendte navn, isolat øverst i ingredienslisten og 80 g protein per 100 g. Med i top otte på et tilbud, og siden viser to forskellige tabeller.

Per portion
37,5 g pulver
Sukkerarter
0,5 g
Salt
0,08 g
Kr per portion
12,85 kr

Tallene gælder smagen Vanilla Ice Cream, sødet med sukralose. Sukkerarter og salt er regnet per portion med 30 g protein. Prisen er et tilbud, normalprisen er 829 kr.

  • Fordel: 80 g protein per 100 g
  • Fordel: 0,08 g salt per portion
  • Fordel: Isolat øverst i ingredienslisten
  • Ulempe: Normalpris 829 kr, 0,51 kr per gram
  • Ulempe: To tabeller for samme smag på produktsiden

Min vurdering

Gold Standard har isolat øverst i ingredienslisten, så koncentrat og hydrolyseret isolat, og Vanilla Ice Cream har 80 g protein per 100 g. Produktsiden har to tabeller for samme smag, og den ene siger 81,6 g. Jeg har brugt den laveste. Saltet er 0,08 g per portion med 30 g protein, mindst i testen, og sukkerarterne 0,5 g. Prisen er et tilbud: 699 kr mod normalt 829 kr. Til normalpris koster den 0,51 kr per gram protein, 1,4 gange så meget som Whey-80, og bøtten på 780 g koster 0,49 kr per gram. Vil du have det kendte mærke, så køb den mens prisen er nede. Ellers betaler du for navnet.

Se prisen hos Bodystore699 kr

Prisen kan have ændret sig en smule, siden jeg skrev min vurdering

87,3/10
Star Nutrition Ultimate Whey, 1 kg

Star Nutrition Ultimate Whey, 1 kg

0,44 kr per g protein

Isolat, koncentrat og hydrolysat med fordøjelsesenzymer. 77 g protein per 100 g, men dyrere per gram end Star Nutritions eget koncentrat.

Per portion
39 g pulver
Sukkerarter
0,8 g
Salt
0,27 g
Kr per portion
13,21 kr

Tallene gælder smagen Chocolate, sødet med sukralose og acesulfam K. Sukkerarter og salt er regnet per portion med 30 g protein.

  • Fordel: 77 g protein per 100 g
  • Fordel: 0,8 g sukkerarter per portion
  • Ulempe: Enzymer du ikke har brug for
  • Ulempe: Salted Caramel har 2,6 g salt per 100 g
  • Ulempe: Sukkertallet per portion passer ikke med tabellen

Min vurdering

Ultimate Whey er Star Nutritions blanding af isolat, koncentrat og hydrolysat, tilsat et kompleks af fordøjelsesenzymer. Chocolate har 77 g protein per 100 g og koster 0,44 kr per gram. Det er 23 procent mere end Whey-80 i den store pose, og også mere end kiloposen. Jeg har ikke set forsøg der viser at enzymerne giver mere muskel, så det ekstra betaler du for uden grund. Sødestofferne er sukralose og acesulfam K. Etiketten er lidt sjusket: tabellen giver 2 g sukkerarter per 100 g, men kun 0,2 g per 30 g. Salted Caramel har 2,6 g salt per 100 g. Det er et fint pulver, men jeg ville tage Whey-80.

Se prisen hos Bodystore339 kr

Prisen kan have ændret sig en smule, siden jeg skrev min vurdering

Er isolat pengene værd?

Det overraskede mig mest. Vinderen af min test af whey isolat, Star Nutrition Whey-100, 4 kg, koster 0,37 kr per gram protein. Det er kun 4 procent mere end Whey-80 i den store pose, og kun to af de otte pulvere her er billigere per gram. Isolat er altså ikke nødvendigvis det dyre valg. Det er de små poser og de kendte navne der er dyre, uanset om der står isolat eller koncentrat på.

Whey-80, koncentratWhey-100, isolat
Kr per g protein✓ 0,360,37
Protein per 100 g73,4 g✓ 84 g
Sukkerarter per portion1,3 g✓ 0,4 g
Pris for posen✓ 1.049 kr1.249 kr
Sødestofferaspartam og acesulfam Kaspartam

Sukkerarterne er det højeste laktosen kan være, og forskellen er under et gram per portion. EFSA vurderer at langt de fleste med laktoseintolerans tåler op til 12 g laktose på én gang, så for de fleste er koncentratet lige så godt. Reagerer du på meget små mængder, er isolatet til næsten samme pris det oplagte valg.

Det billigste protein er ikke valle

Per gram protein er de billigste pulvere jeg har regnet på slet ikke valle. Delta Nutritions kasein 80 fra testen af kaseinprotein og Star Nutritions sojaproteinisolat fra testen af veganske pulvere er begge billigere end vinderen her. Men de er ikke det samme. Kasein er en anden del af mælkeproteinet, og det sælges mest som noget man tager om aftenen. Sojaisolatet er uden smag, så det skal blandes i noget. Vil du have en shake med smag, du bare kan ryste med vand, er valle det billigste.

Billigste pulver i hver test, kr per gram protein
  • Vegansk0,2 kr
  • Kasein0,22 kr
  • Valle0,36 kr
  • Valleisolat0,37 kr

Hver pris er fra den dag testen blev lavet.

Hvad jeg kiggede efter på etiketten

Sødestoffer er der størst forskel på. Tre af de otte er sødet med aspartam, og kun to med stevia. Vil du undgå aspartam, skal du læse ingredienslisten for den smag du køber, for flere mærker bruger forskellige sødestoffer i forskellige smage. Det gælder også vinderen, hvor Natural er helt uden.

Salt er det næste. Pureness giver 0,41 g salt per portion med 30 g protein, og Optimum Nutrition giver 0,08 g. WHO anbefaler at voksne holder sig under 5 g salt om dagen, så det er ikke meget. Men tre af mærkerne har en smag med over 2 g salt per 100 g, og så begynder det at tælle. Tallet følger smagen og ikke mærket.

Til sidst portionen. Etiketterne regner med mellem 19 og 39 g protein per portion, og jo mindre portionen er, jo længere ser posen ud til at holde. Det er derfor jeg regner alle om til 30 g. Et par produktsider viste to forskellige tal for det samme. Der har jeg brugt tabellen, og hvor der var to tabeller, den laveste.

Det ville jeg gøre

Jeg ville købe Star Nutrition Whey-80 i posen på 4 kg. Er det for meget at starte med, så tag Whey-80 SteviSweet, 1 kg eller kiloposen af Whey-80. Det koster lidt mere per gram, men du hænger ikke på 97 portioner af en smag du ikke kan lide. Skal pulveret i grød, bagning eller smoothies, så tag SmartSupps valleprotein uden smag. Før du bruger penge på noget af det, så regn dit daglige proteinbehov ud. Får du nok fra maden, er pulveret en bekvemmelighed og ikke en nødvendighed. Har du en nyresygdom, så tal med din læge, før du skruer op for proteinet.

Vil du have noget at spise i stedet for at drikke, har jeg også regnet på proteinbarer, og vil du have de essentielle aminosyrer uden resten af proteinet, har jeg testet EAA.

Spørgsmål jeg får

Hvad er forskellen på valleproteinkoncentrat og isolat?

Begge er protein fra valle, den væske der er tilbage når mælk bliver til ost. Koncentrat er filtreret mindre, så der er lidt mere fedt og laktose tilbage. Den amerikanske mejeribranche kalder det koncentrat fra 25 procent protein, og den udgave der bruges i proteinpulver, WPC 80, er omkring 80 procent i tørstoffet. Isolat skal op over 90 procent. Aminosyrerne er de samme, og jeg har testet isolaterne for sig.

Hvor meget protein skal jeg have om dagen?

For dig der styrketræner, lander de fleste anbefalinger på 1,4 til 2,0 g per kilo kropsvægt. Proteinberegneren regner det ud for dig, og tallet betyder mere end hvilket pulver du vælger.

Kan jeg tåle valleprotein, hvis jeg er laktoseintolerant?

De fleste kan. EFSA vurderer at langt de fleste med laktoseintolerans tåler op til 12 g laktose på én gang, og ingen af de otte pulvere har mere end 4,3 g sukkerarter i en portion med 30 g protein. Laktose er et sukker, så det er det højeste laktosen kan være. Er du meget følsom, er isolat et sikrere valg. Er du allergisk over for mælkeprotein, hjælper ingen af dem, og så skal du se på vegansk proteinpulver.

Er sødestofferne i proteinpulver farlige?

Alle sødestofferne her er godkendt i EU. Aspartam fik meget omtale i 2023, da WHO's kræftagentur IARC satte det i gruppen "muligvis kræftfremkaldende". WHO's ekspertkomité JECFA beholdt samtidig grænsen på 40 mg per kilo kropsvægt om dagen. En portion Star Nutrition Whey-80 med 30 g protein giver omkring 82 mg aspartam, og en voksen på 70 kg har en grænse på 2.800 mg. Vil du undgå det, findes Pureness Atletik Valleprotein Vanilje og Star Nutrition Whey-80 SteviSweet sødet med stevia, og SmartSupps valleprotein uden smag er helt uden sødestof.

Hvornår skal jeg drikke proteinpulver?

Når det passer dig. Det er den samlede mængde protein over dagen der betyder mest, ikke om shaken kommer lige efter træning. Pulver er en nem måde at få 30 g protein ind på, når der ikke er mad i nærheden, men det gør ikke noget kød, skyr eller bønner ikke også gør.

Kilder

  1. International Society of Sports Nutrition position stand: protein and exercise. Journal of the International Society of Sports Nutrition, 2017.
  2. The response of muscle protein synthesis following whole-body resistance exercise is greater following 40 g than 20 g of ingested whey protein. Physiological Reports, 2016.
  3. How much protein can the body use in a single meal for muscle-building? Implications for daily protein distribution. Journal of the International Society of Sports Nutrition, 2018.
  4. Whey Protein Concentrate (WPC) Standard. American Dairy Products Institute, 2023.
  5. Regulation (EU) No 1169/2011 on the provision of food information to consumers, Annex I. Den Europæiske Unions Tidende, 2011.
  6. Scientific Opinion on lactose thresholds in lactose intolerance and galactosaemia. EFSA Journal, 2010.
  7. Aspartame hazard and risk assessment results released. World Health Organization, 2023.
  8. Guideline: Sodium intake for adults and children. World Health Organization, 2012.
  9. Priser, pakningsstørrelser og varedeklarationer aflæst på bodystore.dk 1. oktober 2026. Bodystore, 2026.

Priserne er tjekket 1. oktober 2026 og kan have ændret sig siden. Se altid prisen i butikken, før du køber. Rækkefølgen er lavet efter den samme metode som resten af siden.

Indholdet her er information, ikke behandling, og erstatter ikke en samtale med din læge eller apoteker. Læs ansvarsfraskrivelsen.