Spring til indhold
TDDanmark

Bedste MCT-olie 2026

Af Udgivet

Mit førstevalg
Nyttoteket MCT olie, 500 ml

Nyttoteket

MCT olie, 500 ml

0,28 kr per g MCT9,0 / 10Min vurdering
Se prisen hos Bodystore129 kr

Prisen kan have ændret sig en smule, siden jeg skrev min vurdering

Knapperne går til Bodystore. Jeg kan få provision, når du køber via et link her på siden, og det ændrer ikke rækkefølgen. Sådan tjener siden penge.

Kort oversigtAlle 8 rangeret. Priser tjekket 4. oktober 2026.
#ProduktPrisPer dagKr per dagKr per g MCTFedtsyrer
1Nyttoteket MCT olie, 500 ml129 kr15 ml olie3,87 kr0,2865 % C8, 35 % C10
2Nyttoteket C8 olie, 500 ml159 kr15 ml olie4,77 kr0,34Ren C8
3Star Nutrition MCT Olie, 500 ml159 kr15 ml olie4,77 kr0,3455 til 62 % C8, 36 til 45 % C10
4Star Nutrition C8 MCT Olie, 500 ml165 kr15 ml olie4,95 kr0,3599 % C8
5Vitaprana Økologisk MCT Olie C8, 500 ml165 kr15 ml olie4,95 kr0,3595 % C8
6Mutant Core Series MCT Olja, 946 ml329 kr15 ml olie5,22 kr0,37Oplyses ikke
7Better You Økologisk C8 MCT Olja, 250 ml129 kr15 ml olie7,74 kr0,55Ren C8
8BeKeto Keto MCT Oil Powder, 300 g Coconut & White Chocolate269 kr27,8 g pulver24,91 kr1,78Oplyses ikke

MCT-olie er kokosolie, hvor de lange fedtsyrer er sorteret fra, så der kun er de korte tilbage: caprylsyre, C8, og kaprinsyre, C10. En flaske hos Bodystore koster fra 129 til 329 kr, og flaskerne er så forskellige i størrelse, at prisen på forsiden siger næsten ingenting. Jeg læste derfor produktsiden på 10 produkter og regnede dem om til det samme tal: hvad et gram MCT koster. Den billigste, Nyttotekets MCT olie, koster 0,28 kr per gram, og pulveret på listen koster 6,4 gange så meget.

Prisen kan jeg regne på. Effekten er dårligere dokumenteret. Forsøgene om vægttab viser omkring 0,5 kg over flere uger, og de har tegn på kommerciel bias. Ketonerne i blodet stiger efter en dosis, og det er den del der holder bedst. Jeg gennemgår det efter listen.

Sådan regnede jeg

Jeg holder alle produkter op mod 14 g MCT om dagen, en spiseskefuld på 15 ml. Det er der de fleste produktsider begynder. Olie sælges i milliliter, men MCT regnes i gram, og her er etiketterne uenige om en spiseskefuld. Nyttoteket, Better You og Mutant skriver 14 g, Star Nutrition skriver 15 g og Vitaprana 10 g. Jeg regner alle olier som 14 g per 15 ml, så ingen etiket kan gøre sin egen flaske billigere end de andre. I alle olierne er MCT det eneste, der er i flasken.

Pulver regner jeg efter fedtet i tabellen, fordi resten af posen er fibre og sødemiddel. Rækkefølgen er kroner per gram MCT. Står to produkter lige, vinder det med mest C8 ifølge etiketten. Det er sket to gange: Nyttotekets C8-olie og Star Nutritions blanding koster det samme per gram, og det gør Star Nutritions C8-olie og Vitapranas olie også. Hvordan jeg ellers vurderer, står på siden om min metode.

Kroner om dagen ved 14 g MCT
  • Nyttoteket MCT3,87 kr
  • Nyttoteket C84,77 kr
  • Star MCT4,77 kr
  • Star C84,95 kr
  • Vitaprana C84,95 kr
  • Mutant5,22 kr
  • Better You C87,74 kr
  • BeKeto pulver24,91 kr

Samme dosis MCT for hvert produkt. Pulveret koster 6,4 gange så meget om dagen som Nyttotekets olie, fordi kun 50 procent af pulveret er fedt.

10 produkter, 8 på listen

Jeg søgte hos Bodystore på MCT, MCT-olie, MCT-pulver, C8 og caprylsyre og læste produktsiden for hver MCT-olie, hvert pulver og hvert caprylsyreprodukt med en dansk pris. Alle var på lager. BeKeto Keto Collagen +MCT, BeKeto Keto Whey +MCT og BeKeto Keto Shake har jeg sprunget over, fordi de er protein og kollagen med MCT-pulver tilsat, og MCT er en lille del af posen.

Den økologiske MCT-olie fra Alpha Plus på 250 ml har ikke fået et kort. Den koster 0,68 kr per gram MCT, og alle 7 olier på listen er billigere. Helhetshälsas kapsler hedder caprylsyre, men er magnesiumcaprylat, et mineralsalt, og ikke en olie. Der er 370 mg caprylsyre i en kapsel, så 14 g tager 38 kapsler om dagen, og det bliver 5,02 kr per gram. Jeg har heller ikke regnet på Vitapranas kokosolie til 129 kr. Siden kalder den rig på MCT-fedt, men tabellen viser 86,5 g mættet fedt per 100 g og siger ikke hvor meget af det der er MCT.

Alle 8, rangeret

Sorteret efter kroner per gram MCT, og ved lige pris efter mest C8. Karakteren vægter prisen tungest, derefter om etiketten er til at stole på, og hvad jeg selv ville købe.

Mit førstevalg
Nyttoteket MCT olie, 500 ml
1

Nyttoteket

MCT olie, 500 ml

9,0/ 10
  • 0,28 kr per g MCT
  • Per dag 15 ml olie
  • Giver 14 g MCT
  • Rækker 33 dage
  • Kr per dag 3,87 kr
  • Fedtsyrer 65 % C8, 35 % C10

0,28 kr per gram MCT og 3,87 kr om dagen, det laveste på listen. En blanding af 65 procent C8 og 35 procent C10, i en mørk glasflaske.

  • Fordel: 0,28 kr per gram MCT, lavest på listen
  • Fordel: 3,87 kr om dagen
  • Fordel: Mørk glasflaske
  • Ulempe: En blanding af C8 og C10, ikke ren C8
Min vurdering

Jeg ville købe den her, når jeg bare skal have MCT-olie uden at tænke mere over det. Flasken koster 129 kr og rækker 33 dage ved en spiseskefuld, så det bliver 3,87 kr om dagen, hvilket jeg synes er fair for en daglig vane. Etiketten siger 65 procent C8 og 35 procent C10, så det er en blanding og ikke ren C8, og det betyder noget for mig, fordi jeg godt kan lide at vide præcis, hvad jeg får. Olien står i mørkt glas, hvilket jeg sætter pris på, fordi det beskytter indholdet, og ingredienslisten er en linje: MCT-olie fra kokosolie. Vil du have ren C8 for ketonernes skyld, koster Nyttotekets C8-olie 0,90 kr mere om dagen, og det er værd at overveje, hvis du er seriøs med ketose. Producenten skriver, at du skal sænke dosis og trappe op igen, hvis maven protesterer, og det er et godt råd til alle MCT-olier, fordi det kan tage tid at vænne sig til.

Se prisen hos Bodystore129 kr

Prisen kan have ændret sig en smule, siden jeg skrev min vurdering

Billigste rene C8
Nyttoteket C8 olie, 500 ml
2

Nyttoteket

C8 olie, 500 ml

8,6/ 10
  • 0,34 kr per g MCT
  • Per dag 15 ml olie
  • Giver 14 g MCT
  • Rækker 33 dage
  • Kr per dag 4,77 kr
  • Fedtsyrer Ren C8

Ren C8 fra samme producent som nummer et. 4,77 kr om dagen, 0,90 kr mere end blandingen, men billigere per gram C8.

  • Fordel: Ren C8, ingen andre fedtsyrer i tabellen
  • Fordel: 0,34 kr per gram C8, lavest på listen
  • Fordel: Rækker 33 dage
  • Ulempe: 0,90 kr dyrere om dagen end nummer et
Min vurdering

Jeg har prøvet begge Nyttoteket-olier, og den her er den rene C8-udgave, som jeg godt kan lide at have i skabet. En spiseskefuld indeholder 14 g kaprylsyre, så hele skefulden er ren C8, hvilket gør det nemt at dosere. Den koster 0,34 kr per gram MCT, hvilket er lidt mere end blandingen på 0,28 kr, men når jeg regner på C8-indholdet alene, vender billedet: 0,34 kr per gram C8 mod 0,43 kr for konkurrenten. Star Nutritions blanding ligger på præcis samme pris per gram som den her, men jeg foretrækker C8-olien, fordi det er C8 jeg betaler ekstra for, når jeg vælger MCT til ketonerne. Smagen er neutral, og den glider nemt i kaffen uden at klumpe. Skal jeg bare have fedt i kaffen, er nummer et fint, men vil jeg have det rene C8, er det den her jeg ville købe.

Se prisen hos Bodystore159 kr

Prisen kan have ændret sig en smule, siden jeg skrev min vurdering

Billig blanding
Star Nutrition MCT Olie, 500 ml
3

Star Nutrition

MCT Olie, 500 ml

8,3/ 10
  • 0,34 kr per g MCT
  • Per dag 15 ml olie
  • Giver 14 g MCT
  • Rækker 33 dage
  • Kr per dag 4,77 kr
  • Fedtsyrer 55 til 62 % C8, 36 til 45 % C10

En blanding af 55 til 62 procent C8 og 36 til 45 procent C10, opgivet som et interval. 0,34 kr per gram MCT og 4,77 kr om dagen.

  • Fordel: 0,34 kr per gram MCT
  • Fordel: Fedtsyreprofil med både C8 og C10 i tabellen
  • Ulempe: Dyrere end Nyttotekets blanding, og blandingen er den samme slags
  • Ulempe: Fedtsyrerne er opgivet som et interval
Min vurdering

Star Nutritions olie koster 0,34 kr per gram MCT, det samme som Nyttotekets C8-olie, og den står efter fordi blandingen er 55 til 62 procent C8 og 36 til 45 procent C10. Det er opgivet som en typisk fedtsyreprofil, så jeg ved ikke præcis hvad jeg får i den enkelte flaske. Tabellen er opgivet per 15 g, og jeg regner 15 ml som 14 g ligesom for de andre. Flasken er af plast, hvoraf 70 procent er genanvendt. Den er 0,90 kr dyrere om dagen end Nyttotekets blanding, og jeg kan ikke se, hvad jeg får for de penge. Jeg ville ikke købe den.

Se prisen hos Bodystore159 kr

Prisen kan have ændret sig en smule, siden jeg skrev min vurdering

Mest detaljerede tabel
Star Nutrition C8 MCT Olie, 500 ml
4

Star Nutrition

C8 MCT Olie, 500 ml

8,0/ 10
  • 0,35 kr per g MCT
  • Per dag 15 ml olie
  • Giver 14 g MCT
  • Rækker 33 dage
  • Kr per dag 4,95 kr
  • Fedtsyrer 99 % C8

99 procent C8 i tabellen, med de andre fedtsyrer hver for sig. 4,95 kr om dagen.

  • Fordel: Tabellen viser hver fedtsyre for sig
  • Fordel: 0,36 kr per gram C8
  • Ulempe: 6 kr dyrere end Nyttotekets C8-olie
Min vurdering

Tabellen her er den mest detaljerede på listen. Den viser hver fedtsyre for sig: 99 g kaprylsyre per 100 g, 0,2 g kapronsyre, 0,2 g kaprinsyre og 0,1 g laurinsyre. Det gør det lettere at tro på tallet end på et rundt "ren C8". Prisen er 4,95 kr om dagen, og Nyttotekets C8-olie koster 6 kr mindre for flasken. Jeg kan ikke se, at et enkelt procentpoint C8 er den forskel værd. Produktsiden skriver, at olien kan bruges til madlavning ved lave til moderate temperaturer, men vil du stege, er en MCT-olie ikke det rigtige. Jeg ville vælge nummer to.

Se prisen hos Bodystore165 kr

Prisen kan have ændret sig en smule, siden jeg skrev min vurdering

Økologisk C8
Vitaprana Økologisk MCT Olie C8, 500 ml
5

Vitaprana

Økologisk MCT Olie C8, 500 ml

7,6/ 10
  • 0,35 kr per g MCT
  • Per dag 15 ml olie
  • Giver 14 g MCT
  • Rækker 33 dage
  • Kr per dag 4,95 kr
  • Fedtsyrer 95 % C8

Økologisk, 95 procent C8. Etiketten regner med 10 g per spiseskefuld, de andre med 14 til 15 g.

  • Fordel: Økologisk
  • Fordel: 0,35 kr per gram MCT i en flaske på 500 ml
  • Ulempe: Etikettens gram per skefuld passer ikke med de andres
  • Ulempe: Tåler ikke stærk opvarmning, siger produktsiden
Min vurdering

Den eneste økologiske C8 i en stor flaske. Vitaprana skriver 95 procent caprylsyre, og prisen er 0,35 kr per gram MCT, den samme som Star Nutritions C8-olie, så den står efter den på C8-andelen. Etiketten har et problem: 10 g per spiseskefuld på 15 ml og 33 portioner i flasken, altså 330 g, mens de andre etiketter siger 14 til 15 g for den samme skefuld. Jeg regner efter volumen som for alle de andre. Med Vitapranas egne tal ville det være 0,50 kr per gram. Vil du have økologisk C8, er det her den billigste jeg fandt i en stor flaske.

Se prisen hos Bodystore165 kr

Prisen kan have ændret sig en smule, siden jeg skrev min vurdering

Regner jeg per gram C8 i stedet for per gram MCT, bytter de to første plads. Nyttotekets C8-olie koster 0,34 kr per gram C8 og Nyttotekets blanding 0,43 kr, fordi blandingen kun er 65 procent C8. Det er den regning, der tæller, hvis du køber olien for ketonernes skyld. Er det bare fedt til kaffen, er den første på listen stadig den billigste.

Kroner per gram C8
  • Nyttoteket C80,34 kr
  • Star C80,36 kr
  • Vitaprana C80,37 kr
  • Nyttoteket MCT0,43 kr
  • Better You C80,55 kr
  • Star MCT0,58 kr

Prisen per gram MCT delt med C8-andelen på etiketten. Star Nutritions interval på 55 til 62 procent er regnet i midten. Mutant og pulveret oplyser ikke C8 og er ikke med.

Største flaske
Mutant Core Series MCT Olja, 946 ml
6

Mutant

Core Series MCT Olja, 946 ml

7,3/ 10
  • 0,37 kr per g MCT
  • Per dag 15 ml olie
  • Giver 14 g MCT
  • Rækker 63 dage
  • Kr per dag 5,22 kr
  • Fedtsyrer Oplyses ikke

Den største flaske, 946 ml, der rækker 63 dage. Ingen oplysning om hvor meget der er C8 og C10.

  • Fordel: 63 dage i en flaske
  • Fordel: 0,37 kr per gram MCT
  • Ulempe: Ingen oplysning om C8 og C10
  • Ulempe: 329 kr på én gang
Min vurdering

Mutants flaske rummer 946 ml og rækker 63 dage, og det er længere end noget andet på listen. Tabellen siger 14 g MCT per 15 ml og 93,3 g per 100 ml. Ingredienslisten siger "100 % fraktioneret kokosolie" og intet om, hvor meget der er C8 og hvor meget C10. Det er den eneste olie, hvor jeg ikke kan svare på det. Per gram MCT koster den 0,37 kr, 1,3 gange så meget som nummer et. Hvis du bruger meget MCT, og du gerne vil købe det sjældent, er den stor nok til at være et rigtigt valg. Jeg ville selv købe Nyttoteket, fordi den er billigere og siger hvad der er i.

Se prisen hos Bodystore329 kr

Prisen kan have ændret sig en smule, siden jeg skrev min vurdering

Lille flaske
Better You Økologisk C8 MCT Olja, 250 ml
7

Better You

Økologisk C8 MCT Olja, 250 ml

6,8/ 10
  • 0,55 kr per g MCT
  • Per dag 15 ml olie
  • Giver 14 g MCT
  • Rækker 16 dage
  • Kr per dag 7,74 kr
  • Fedtsyrer Ren C8

Økologisk og ren C8, men en flaske på 250 ml. 2 gange så dyr per gram som nummer et.

  • Fordel: Økologisk og ren C8
  • Fordel: Lille flaske at prøve med
  • Ulempe: 2 gange så dyr per gram som nummer et
  • Ulempe: Rækker kun 16 dage
Min vurdering

Better You skriver, at olien kun indeholder caprylsyre, og at den er økologisk, og begge dele passer med etiketten. Problemet er flasken. 129 kr for 250 ml giver 0,55 kr per gram MCT, og den rækker 16 dage, så du betaler 7,74 kr om dagen. Vitapranas økologiske C8 koster 0,35 kr per gram i en flaske på 500 ml. Jeg ville ikke købe den, medmindre jeg ville prøve MCT-olie og ikke ville have en stor flaske stående, hvis jeg ikke kunne lide den.

Se prisen hos Bodystore129 kr

Prisen kan have ændret sig en smule, siden jeg skrev min vurdering

Det sidste kort er pulver, og det står sidst, fordi pulver er en anden slags produkt. BeKeto blander MCT-olie med akaciefibre og erytritol, så kun 50,4 procent af vægten er fedt. En måleske på 10 g giver 5 g MCT, og for at nå 14 g skal jeg bruge 28 g pulver, altså 2,8 skefulde. Posen siger 30 doser, men ved den dosis rækker den 10 dage. Jeg har regnet på smagen i produktnavnet, kokos og hvid chokolade. De to andre smage har 55 og 56 g fedt per 100 g, og var prisen den samme, ville de koste 1,60 til 1,63 kr per gram. Det er stadig langt over olien.

Pulver
BeKeto Keto MCT Oil Powder, 300 g Coconut & White Chocolate
8

BeKeto

Keto MCT Oil Powder, 300 g Coconut & White Chocolate

5,2/ 10
  • 1,78 kr per g MCT
  • Per dag 27,8 g pulver
  • Giver 14 g MCT
  • Rækker 10 dage
  • Kr per dag 24,91 kr
  • Fedtsyrer Oplyses ikke

Pulver, hvor 50,4 procent af vægten er fedt. For 14 g MCT skal du bruge 28 g pulver.

  • Fordel: Opløses hurtigt i drikke, siger produktsiden
  • Fordel: Mindre rodet end olie
  • Ulempe: 6,4 gange så dyrt per gram MCT som nummer et
  • Ulempe: Posen rækker 10 dage ved 14 g MCT
Min vurdering

Pulveret er MCT-olie på akaciefibre, sødet med erytritol, og kun 50,4 procent af vægten er fedt. En måleske på 10 g giver derfor 5 g MCT. For at nå 14 g skal du have 28 g, og så holder posen 10 dage og ikke de 30, den skriver. Det giver 1,78 kr per gram MCT, 6,4 gange så meget som nummer et. Til gengæld skriver siden, at det opløses hurtigt i væske og er mindre rodet end olie. Jeg ville ikke købe det for MCT'ens skyld. Vil du have pulver, er det her det eneste jeg fandt hos Bodystore.

Se prisen hos Bodystore269 kr

Prisen kan have ændret sig en smule, siden jeg skrev min vurdering

Hvad MCT-olie kan, og hvad jeg ikke kan love

Ketonerne er det mest solide. I et forsøg med 9 raske voksne fik hver deltager forskellige olier på forskellige dage, og C8 gav omkring 3 gange så mange ketoner som C10 og 6 gange så mange som C12. Det er et lille forsøg med to doser på 20 ml, altså mere end min spiseskefuld, og det måler kun ketoner i blodet.

St-Pierre m.fl., 2019Frontiers in Nutrition
Design
Krydsforsøg, alle fik alle olierne
Deltagere
9 raske voksne
Varighed
8 timer per olie
Dosis
2 gange 20 ml, første dosis med morgenmad
Ketonerne var højest efter ren C8 og lavere, når C8 var fortyndet med C10. Ketonsvaret var også omkring 2 gange så højt, når olien blev taget uden mad end sammen med morgenmaden. En blanding giver altså færre ketoner per gram MCT end ren C8.Læs resuméet på PubMed →

Vægttab er et svagere kapitel. En metaanalyse af 13 forsøg med 749 voksne fandt, at MCT i stedet for andet fedt gav 0,51 kg lavere vægt og 1,46 cm mindre om taljen. Det er et halvt kilo. Forfatterne skriver selv, at mange forsøg manglede oplysninger til at vurdere bias, og at de fandt tegn på kommerciel bias. En anden metaanalyse af 11 forsøg fandt, at folk spiste moderat mindre, når de selv måtte spise efter behag i laboratoriet, efter MCT end efter anden fedt. Der var ingen tydelig ændring i deres egen følelse af sult. Jeg ville ikke købe MCT-olie for at tabe mig.

Hvad MCT-olie gør, ifølge forskningen jeg har læst
  • Flere ketoner i blodet efter en dosisStærk
  • Lidt lavere vægt og taljemål over ugerSvag
  • Lidt mindre mad bagefter, målt i laboratorietSvag
  • Bedre udholdenhed eller træningspræstationMangler

Til træning er billedet ligetil. En gennemgang af forsøg med MCT og udholdenhed fandt, at de fleste ikke så bedre præstation, og at ketonerne ikke blev brugt som hovedenergikilde under en enkelt hård træning, selvom de steg.

Olie eller pulver

Pulveret har en fordel: ifølge produktsiden opløses det hurtigt i væske og er mindre rodet end olie. Jeg ved ikke om det også giver færre mavegener. Forsøget med emulgeret MCT målte det med olie blandet i skummetmælk, og pulveret blev ikke testet. Prisen er til gengæld sikker. Ved 14 g MCT om dagen koster pulveret 24,91 kr og holder 10 dage, olien fra Nyttoteket koster 3,87 kr og holder 33. Prisen taler for olien, medmindre du bare vil slippe for en flaske.

Hvad jeg ville købe

Nyttotekets MCT olie, hvis jeg bare vil have MCT. Den koster 3,87 kr om dagen i en mørk glasflaske, og det er billigere end alt andet på listen. Skal det være C8 for ketonernes skyld, tager jeg Nyttotekets C8-olie til 4,77 kr om dagen. Bruger jeg meget og vil købe sjældent, er Mutants flaske på 946 ml stor nok til 63 dage, men den kan ikke sige hvor meget der er C8. Vitapranas etiket regner med 10 g per spiseskefuld og 33 portioner, og med de tal ville flasken koste 0,50 kr per gram. Jeg tæller efter volumen som for de andre, og jeg ved ikke hvilket af tallene der er rigtigt.

Spørgsmål jeg får

Hvor meget MCT-olie skal jeg tage?

Jeg regner med 14 g, en spiseskefuld, fordi det er der de fleste produktsider begynder. Better You anbefaler en spiseskefuld om dagen og skriver, at du som nybegynder skal starte med en teskefuld. Nyttoteket skriver en til to spiseskefulde, og Star Nutrition og Mutant en spiseskefuld en til tre gange om dagen. I de forsøg jeg har læst, er enkeltdoserne 10 til 30 g, og et overblik over MCT og træning peger på 30 g som den øvre grænse, hvis du vil undgå bivirkninger omkring træning. Mere end det har jeg ingen grund til at anbefale.

Er C8 bedre end C10?

Til ketoner, ja. I et forsøg med 9 voksne gav C8 omkring 3 gange så mange ketoner som C10. Om flere ketoner i blodet giver dig noget, når du ikke følger en ketodiæt, siger forsøget ikke noget om. Prisen er et andet svar: per gram C8 er Nyttotekets rene C8-olie den billigste, 0,34 kr, mens Nyttotekets blanding koster 0,43 kr. Er du ligeglad med ketonerne, er blandingen billigst per gram MCT.

Kan jeg stege i MCT-olie?

Jeg ville lade være. Vitaprana skriver, at caprylsyre ikke tåler stærk opvarmning og ikke er velegnet til stegning, og Mutant skriver, at olien ikke skal bruges som stegefedt. Star Nutrition siger, at den kan bruges ved lave til moderate temperaturer, men bedst er til kolde retter. Jeg ville bruge den i kaffe, i en shake eller på en salat.

Kan MCT-olie give mavebesvær?

Ja, MCT har mavebivirkninger, og producenterne skriver selv om det. Nyttoteket skriver, at du skal sænke dosis og trappe op igen, hvis du får ondt i maven. I et lille forsøg med 10 raske voksne gav olie blandet i skummetmælk omkring 50 procent færre bivirkninger end ren olie, så olie i en shake eller sammen med et måltid er et bedre sted at starte end en skefuld direkte fra flasken.

Er MCT-olie sundt, når den er mættet fedt?

Hele olien er mættet fedt, det står i de fleste tabeller, og en spiseskefuld er omkring 126 kcal. En gennemgang af 7 forsøg fandt ingen ændring i LDL-kolesterol, men en lille stigning i triglycerider på 0,14 mmol/L. Har du forhøjede blodfedtstoffer, så tal med din læge, før du tager det hver dag.

Kilder

  1. Effects of medium-chain triglycerides on weight loss and body composition: a meta-analysis of randomized controlled trials. Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics, 2015.
  2. Plasma ketone and medium chain fatty acid response in humans consuming different medium chain triglycerides during a metabolic study day. Frontiers in Nutrition, 2019.
  3. Emulsification increases the acute ketogenic effect and bioavailability of medium-chain triglycerides in humans: protein, carbohydrate, and fat metabolism. Current Developments in Nutrition, 2017.
  4. A systematic review and meta-analysis of medium-chain triglycerides effects on acute satiety and food intake. Critical Reviews in Food Science and Nutrition, 2021.
  5. The effects of medium-chain triglyceride oil supplementation on endurance performance and substrate utilization in healthy populations: a systematic review. Journal of Obesity & Metabolic Syndrome, 2022.
  6. Medium-chain triglyceride oil and blood lipids: a systematic review and meta-analysis of randomized trials. The Journal of Nutrition, 2021.
  7. Produktsider og næringsdeklarationer for MCT-olier, pulver og caprylsyre, læst oktober 2026. Bodystore, 2026.
  8. Priser, pakningsstørrelser og varedeklarationer aflæst på bodystore.dk 4. oktober 2026. Bodystore, 2026.

Priserne er tjekket 4. oktober 2026 og kan have ændret sig siden. Se altid prisen i butikken, før du køber. Rækkefølgen er lavet efter den samme metode som resten af siden.

Indholdet her er information, ikke behandling, og erstatter ikke en samtale med din læge eller apoteker. Læs ansvarsfraskrivelsen.