Spring til indhold
TDDanmark
Menu

Bedste L-glutamin 2026

Af Udgivet

Mit førstevalg

0,22 kr per g glutamin9,2/10

SmartSupps 100% L-glutamine, 1 kg

SmartSupps 100% L-glutamine, 1 kg

Billigst per gram med god margin: Star Nutrition på andenpladsen koster 1,8 gange så meget. Kun L-glutamin i posen, og et kilo rækker 200 dage.

Læs hele vurderingen længere nede

Per dag
5 g pulver
Giver
5 g L-glutamin
Rækker
200 dage
Kr per dag
1,10 kr
Se prisen hos Bodystore219 kr

Prisen kan have ændret sig en smule, siden jeg skrev min vurdering

Knapperne går til Bodystore. Jeg kan få provision, når du køber via et link her på siden, og det ændrer ikke rækkefølgen. Sådan tjener siden penge.

Kort oversigtAlle 8 rangeret. Priser tjekket 30. september 2026.
#ProduktPrisRækkerKr per dagKr per g
1SmartSupps 100% L-glutamine, 1 kg219 kr200 dage1,10 kr0,22
2Star Nutrition L-Glutamine, 400 g159 kr79 dage2,00 kr0,40
3Optimum Nutrition Glutamin Pulver Naturell, 630 g299 kr126 dage2,37 kr0,47
4Pro Supps Glutamine, 300 g159 kr60 dage2,65 kr0,53
5Vitaprana L-Glutamine, 425 g239 kr85 dage2,81 kr0,56
6Elit Nutrition 100% Pure L-glutamine Natural, 300 g206 kr60 dage3,43 kr0,69
7Mutant Core Series Glutamine, 300 g209 kr60 dage3,48 kr0,70
8Holistic Glutamin, 400 g295 kr80 dage3,69 kr0,74

L-glutamin er den aminosyre der findes mest af frit i blodet og musklerne, og kroppen laver selv det meste af den. Det er et af de mest solgte tilskud til træning, og et af dem hvor forskningen giver mindst igen. Jeg har testet det alligevel, fordi mange køber det, og fordi prisforskellen er stor: den dyreste her koster 3,4 gange så meget per gram som den billigste, for det samme molekyle.

Har du ikke besluttet dig for at købe glutamin endnu, så læs afsnittet om forskningen først. Min ærlige vurdering er, at de fleste der træner og spiser protein nok, får mere ud af pengene et andet sted.

Sådan regnede jeg

Jeg holder alle otte op mod 5 g L-glutamin om dagen. Det er den portion de fleste etiketter selv skriver, det er mængden i hver drik i et af de første forsøg med løbere, og det ligger langt under de 14 g om dagen, som er godt dokumenteret som sikre. Nogle etiketter vil have dig til at tage to eller tre portioner om dagen. Det følger jeg ikke, for det er der ingen forsøg der taler for.

Rangeringen er efter pris per gram L-glutamin, ikke per bøtte. Næsten alle pulverne er rent glutamin, så det er det samme som pris per gram pulver. Undtagelsen er Star Nutrition, hvis tabel siger 4.965 mg per 5 g pulver, og det har jeg regnet med. Hvordan jeg ellers vurderer, står på siden om min metode.

Kroner per gram L-glutamin
  • SmartSupps0,22 kr
  • Star Nutrition0,4 kr
  • Optimum Nutrition0,47 kr
  • Pro Supps0,53 kr
  • Vitaprana0,56 kr
  • Elit Nutrition0,69 kr
  • Mutant0,7 kr
  • Holistic0,74 kr

Priser fra Bodystore. Ved 5 g om dagen er dagsprisen 5 gange tallet.

Tolv produkter, otte tilbage

Jeg søgte på glutamin hos Bodystore og fandt tolv produkter der sælges som glutamin. Fire kom ikke med. Olimp Glutamine Xplode, 500 g er en blanding med leucin, cystein og vitaminer, og glutaminen udgør kun 2,3 g af hver portion på 5 g. Tabellen regner sig heller ikke til det samme i begge kolonner: dobbelt portion burde give 4,5 g, men der står 5,5 g. Nordbo L-Glutamine Synergy, 90 kapsler har 500 mg glutamin per kapsel sammen med magnesium, B6 og et planteekstrakt. Skulle du nå 5 g glutamin, ville det kræve 10 kapsler om dagen og give 20 mg B6, over 14 gange referenceindtaget.

Solgar L-glutamin 500 mg, 50 kapsler er rent glutamin, men i kapsler. Det koster 3,08 kr per gram, og ved 5 g om dagen skal du sluge 10 kapsler og har tømt glasset efter 5 dage. Det bliver 15,40 kr om dagen. Produktteksten på den danske side står oven i købet på svensk. Den sidste er Star Nutritions storkøb, som er fem af de samme poser som nummer to på listen. Den nævner jeg under nummer to.

BCAA og EAA med glutamin i, og sæt hvor glutamin følger med en pose proteinpulver, har jeg slet ikke regnet med. De er ikke glutaminprodukter. Er det aminosyrer du er ude efter, så se testen af EAA i stedet.

Alle 8, rangeret

Sorteret efter pris per gram L-glutamin. Karakteren vægter prisen tungest, og derefter hvor ærlig etiketten er om dosis, portioner og allergener.

1Mit førstevalg9,2/10
SmartSupps 100% L-glutamine, 1 kg

SmartSupps 100% L-glutamine, 1 kg

0,22 kr per g glutamin

Billigst per gram med god margin: Star Nutrition på andenpladsen koster 1,8 gange så meget. Kun L-glutamin i posen, og et kilo rækker 200 dage.

Per dag
5 g pulver
Giver
5 g L-glutamin
Rækker
200 dage
Kr per dag
1,10 kr
  • Fordel: 0,22 kr per gram, billigst i testen
  • Fordel: 1,10 kr om dagen ved 5 g
  • Fordel: Kun L-glutamin, ingen smag
  • Fordel: Rækker 200 dage
  • Ulempe: Kan indeholde spor af gluten, æg, soja og mælk
  • Ulempe: Etiketten foreslår op til 15 g om dagen
  • Ulempe: Et kilo er meget, hvis du bare vil prøve

Min vurdering

Det her er den jeg ville købe, hvis jeg skulle have glutamin. SmartSupps koster 0,22 kr per gram, og ved 5 g om dagen bliver det 1,10 kr dagligt. Et kilo rækker 200 dage. Ingredienslisten er ét ord, L-glutamin, så der er ingen smag og ingen sødestoffer, og pulveret forsvinder i vand eller en shake. Star Nutrition på andenpladsen koster 1,8 gange så meget per gram. Pulveret pakkes et sted hvor der også håndteres gluten, æg, soja og mælk, så har du en alvorlig allergi, skal du vælge en anden. Etiketten foreslår op til 15 g om dagen, og det ville jeg ikke følge.

Se prisen hos Bodystore219 kr

Prisen kan have ændret sig en smule, siden jeg skrev min vurdering

2Mindre pose8,6/10
Star Nutrition L-Glutamine, 400 g

Star Nutrition L-Glutamine, 400 g

0,40 kr per g glutamin

Rent pulver uden allergenadvarsel, og 159 kr for posen. Etiketten er uenig med sig selv om, hvor stor en portion er.

Per dag
5 g pulver
Giver
5 g L-glutamin
Rækker
79 dage
Kr per dag
2,00 kr
  • Fordel: 159 kr for posen
  • Fordel: Ingen allergenadvarsel
  • Fordel: Uden smag og tilsætningsstoffer
  • Ulempe: 1,8 gange så dyr per gram som SmartSupps
  • Ulempe: Dosering og tabel er uenige: 3,3 g eller 5 g

Min vurdering

Star Nutrition er den jeg ville vælge, hvis et kilo føles som for meget. Posen koster 159 kr, og per gram glutamin er det 0,40 kr. Tabellen siger 4.965 mg L-glutamin per 5 g pulver, og det har jeg regnet med. Etiketten modsiger sig selv: doseringen siger en teske på 3,3 g, tabellen siger halvanden teske og 5 g. Ved 5 g om dagen rækker posen 79 dage. Produktsiden nævner ingen allergener, og pulveret er uden smag. Køber du fem poser samlet, falder prisen til 0,36 kr per gram, men SmartSupps er stadig billigere.

Se prisen hos Bodystore159 kr

Prisen kan have ændret sig en smule, siden jeg skrev min vurdering

Et ord om storkøbet fra Star Nutrition. Du får fem poser for 719 kr, og så koster glutaminen 0,36 kr per gram i stedet for 0,40 kr. Det er 76 kr mindre end fem enkelte poser. Men det er stadig dyrere per gram end SmartSupps, og 2.000 g rækker 397 dage ved 5 g om dagen. Jeg ville ikke binde 719 kr i et tilskud med så tynd dokumentation.

38,1/10
Optimum Nutrition Glutamin Pulver Naturell, 630 g

Optimum Nutrition Glutamin Pulver Naturell, 630 g

0,47 kr per g glutamin

Det kendte navn til en rimelig pris per gram. Men siden lover 200 serveringer, og bøtten rummer 126.

Per dag
5 g pulver
Giver
5 g L-glutamin
Rækker
126 dage
Kr per dag
2,37 kr
  • Fordel: 0,47 kr per gram
  • Fordel: Etiketten siger 5 g, samme dosis som jeg bruger
  • Fordel: Kun L-glutamin
  • Ulempe: Siden lover 200 serveringer, bøtten rummer 126
  • Ulempe: Kan indeholde spor af mælk, soja, gluten, æg, nødder og jordnødder

Min vurdering

Optimum Nutrition er det mærke de fleste kender, og her er prisen overraskende rimelig: 0,47 kr per gram og 2,37 kr om dagen. Bøtten indeholder kun L-glutamin, og etiketten siger 5 g om dagen, samme dosis som jeg regner med. Til gengæld lover produktsiden 200 serveringer, og 630 g delt i portioner på 5 g giver 126. Tallet passer ikke til den bøtte der sælges. Pulveret kan indeholde spor af mælk, soja, gluten, æg, nødder og jordnødder. Jeg ville gerne købe den på tilbud, men til fuld pris betaler du 2,2 gange så meget per gram som hos SmartSupps.

Se prisen hos Bodystore299 kr

Prisen kan have ændret sig en smule, siden jeg skrev min vurdering

47,7/10
Pro Supps Glutamine, 300 g

Pro Supps Glutamine, 300 g

0,53 kr per g glutamin

En helt almindelig bøtte glutamin med 5 g på etiketten og 60 portioner. Intet at udsætte, intet der skiller den ud.

Per dag
5 g pulver
Giver
5 g L-glutamin
Rækker
60 dage
Kr per dag
2,65 kr
  • Fordel: Etiketten siger 5 g, samme dosis som jeg bruger
  • Fordel: Kun L-glutamin
  • Ulempe: 100 g mindre pulver end Star Nutrition
  • Ulempe: Fremstillet hvor der håndteres otte allergener

Min vurdering

Pro Supps er en helt almindelig bøtte glutamin: 300 g, 60 portioner på 5 g og intet andet end L-glutamin i ingredienslisten. Etiketten siger 5 g om dagen, præcis min dosis, og det er et plus. Prisen er 159 kr, den samme pris som Star Nutritions pose, men du får 100 g mindre pulver. Per gram bliver det 0,53 kr. Fabrikken håndterer otte allergener, blandt andet mælk, nødder og skaldyr, og det står der ærligt. Jeg har ikke noget imod den, men jeg kan ikke finde en grund til at vælge den frem for Star Nutrition.

Se prisen hos Bodystore159 kr

Prisen kan have ændret sig en smule, siden jeg skrev min vurdering

Fra nummer fem og ned er der ikke noget nyt i pakkerne, kun højere priser. Alle otte er L-glutamin uden smag, og jeg har ikke fundet noget der gør den ene bedre end den anden, udover prisen og etiketten.

Har du mælkeallergi, så er den lille skrift værd at læse. Fire af de otte kan indeholde spor af mælk: SmartSupps, Optimum Nutrition, Pro Supps og Mutant. Hos Star Nutrition, Vitaprana, Elit Nutrition og Holistic står der ingen allergenadvarsel.

57,4/10
Vitaprana L-Glutamine, 425 g

Vitaprana L-Glutamine, 425 g

0,56 kr per g glutamin

Klar dosering, ingen allergener nævnt og rent pulver. Du betaler 2,81 kr om dagen for det.

Per dag
5 g pulver
Giver
5 g L-glutamin
Rækker
85 dage
Kr per dag
2,81 kr
  • Fordel: En teske er 5 g, let at dosere
  • Fordel: Ingen allergener nævnt
  • Fordel: Kun L-glutamin
  • Ulempe: 2,6 gange så dyr per gram som SmartSupps
  • Ulempe: Etiketten tillader op til 15 g om dagen

Min vurdering

Vitaprana har den klareste dosering i testen: en teske er 5 g, og det er både etikettens portion og min dosis. Pulveret er rent L-glutamin uden tilsætningsstoffer, og produktsiden nævner ingen allergenspor. Per gram koster det 0,56 kr, altså 2,81 kr om dagen, og posen rækker 85 dage. Siden anbefaler at tage det på tom mave, fordi optagelsen skulle være bedst sådan. Jeg har ikke fundet forsøg der viser at det gør en forskel for en rask person. Det er et ordentligt produkt, men du betaler 2,6 gange så meget per gram som hos SmartSupps for det samme molekyle.

Se prisen hos Bodystore239 kr

Prisen kan have ændret sig en smule, siden jeg skrev min vurdering

66,6/10
Elit Nutrition 100% Pure L-glutamine Natural, 300 g

Elit Nutrition 100% Pure L-glutamine Natural, 300 g

0,69 kr per g glutamin

Rent mikroniseret pulver, men produktsiden lover mere end nogen af de andre, og bøtten er tom efter 60 dage.

Per dag
5 g pulver
Giver
5 g L-glutamin
Rækker
60 dage
Kr per dag
3,43 kr
  • Fordel: Mikroniseret, kun L-glutamin
  • Fordel: Ingen allergener nævnt
  • Ulempe: Sundhedsløfter der ikke er godkendt i EU
  • Ulempe: Kun 60 dage ved 5 g
  • Ulempe: Etiketten foreslår 10 g om dagen

Min vurdering

Elit lover mest og leverer det samme som resten. Produktsiden taler om hurtigere restitution, et styrket immunforsvar og at forebygge muskelnedbrydning, og ingen af de påstande er godkendt i EU. Indholdet er fint: mikroniseret L-glutamin og intet andet, 5 g per scoop. Per gram koster det 0,69 kr, og ved 5 g om dagen er bøtten tom efter 60 dage. Etiketten vil have dig til at tage en scoop om morgenen og en efter træning, altså 10 g om dagen, og så koster det 6,87 kr dagligt uden at forsøgene giver en grund til det. Jeg ville ikke købe den til fuld pris.

Se prisen hos Bodystore206 kr

Prisen kan have ændret sig en smule, siden jeg skrev min vurdering

76,5/10
Mutant Core Series Glutamine, 300 g

Mutant Core Series Glutamine, 300 g

0,70 kr per g glutamin

Mikroniseret og fermenteret, to ord der lyder af mere end de betyder. 3,48 kr om dagen og 60 dage i bøtten.

Per dag
5 g pulver
Giver
5 g L-glutamin
Rækker
60 dage
Kr per dag
3,48 kr
  • Fordel: Mikroniseret, opløses hurtigt
  • Fordel: Etiketten siger 5 g
  • Ulempe: 0,70 kr per gram
  • Ulempe: Kan indeholde spor af syv allergener
  • Ulempe: Fermenteret er normen, ikke en fordel

Min vurdering

Mutant sælger sin glutamin som mikroniseret og fermenteret, fra japanske råvarer. Mikroniseret betyder at pulveret er malet fint, så det opløses hurtigere, men du optager ikke mere af det. Fermenteret betyder at glutaminen er lavet af bakterier i en gæringstank, og sådan fremstilles næsten al L-glutamin i forvejen. Per gram koster det 0,70 kr, 3,48 kr om dagen, og bøtten holder 60 dage. Etiketten siger 5 g, samme dosis som jeg bruger. Pulveret kan indeholde spor af syv allergener, blandt andet nødder og krebsdyr. Det er ikke et dårligt produkt, men beskrivelsen ændrer ikke noget for dig. Det gør prisen.

Se prisen hos Bodystore209 kr

Prisen kan have ændret sig en smule, siden jeg skrev min vurdering

8Dyrest per gram5,8/10
Holistic Glutamin, 400 g

Holistic Glutamin, 400 g

0,74 kr per g glutamin

Dyrest per gram i testen, 3,4 gange vinderens pris, og deklarationen er den tyndeste af de otte.

Per dag
5 g pulver
Giver
5 g L-glutamin
Rækker
80 dage
Kr per dag
3,69 kr
  • Fordel: Kun L-glutamin
  • Fordel: Ingen allergener nævnt
  • Ulempe: 0,74 kr per gram, dyrest i testen
  • Ulempe: Doseringen går op til 18 g om dagen
  • Ulempe: Ingen oplysning om portioner per bøtte

Min vurdering

Holistic er den dyreste i testen med 0,74 kr per gram, 3,4 gange så meget som SmartSupps. Ingredienslisten siger kun L-glutamin, så indholdet er i orden, men deklarationen er tynd: der står 3 g per teske og intet om hvor mange portioner der er i bøtten. Doseringen er en til tre teskefulde en til to gange om dagen, og i den høje ende bliver det 18 g. Det er mere end de 14 g om dagen, som en gennemgang af sikkerheden fandt godt dokumenteret. Ved 5 g om dagen rækker bøtten 80 dage. Jeg ville ikke købe den.

Se prisen hos Bodystore295 kr

Prisen kan have ændret sig en smule, siden jeg skrev min vurdering

Hvad forskningen siger om glutamin

Idéen bag glutamin som sportstilskud stammer fra 1990'erne. Niveauet af glutamin i blodet falder efter lange, hårde anstrengelser, og immuncellerne bruger glutamin som brændstof. Så måske kunne et tilskud holde atleter raske. I et britisk forsøg fra 1996 fik løbere to drikke med glutamin eller placebo efter et maraton, og færre i glutamingruppen rapporterede infektioner ugen efter. Men infektionerne var selvrapporterede, og senere forsøg kunne ikke finde en ændring i immuncellerne, der kunne forklare det. Da Michael Gleeson gennemgik området i 2008, var konklusionen, at glutamin ikke kan anbefales til at styrke immunforsvaret hos atleter.

Med musklerne ser det ikke bedre ud. I et canadisk forsøg fra 2001 styrketrænede unge voksne i seks uger med enten glutamin eller placebo, og der var ingen forskel på styrke, muskelmasse eller nedbrydning af muskelprotein. En metaanalyse fra 2019 samlede forsøgene med atleter og fandt ingen effekt på kondition, kropssammensætning eller antallet af hvide blodlegemer. For styrke og korte, hårde anstrengelser var der for få forsøg til at sige noget.

Hvad glutamin kan, ifølge forsøgene
  • Mere muskelmasse eller styrke hos raske der trænerMangler
  • Bedre konditionMangler
  • Stærkere immunforsvar hos atleterMangler
  • Mindre ømhed efter hård, ukendt træningSvag
  • Færre mavesymptomer ved IBS efter en tarminfektionModerat

Det mest positive forsøg jeg har fundet med raske mennesker, er et lille canadisk forsøg fra 2015. Det er også det forsøg der oftest bliver citeret, når nogen vil sælge glutamin til restitution, så jeg har set nærmere på det.

Legault m.fl., 2015Int J Sport Nutr Exerc Metab
Design
Dobbeltblindet overkrydsning
Deltagere
16 raske, 8 mænd og 8 kvinder
Varighed
72 timer efter træning
Dosis
0,3 g per kg om dagen
Deltagerne lavede hård excentrisk træning for lårmusklerne og fik derefter glutamin eller placebo. Med glutamin kom kraften hurtigere tilbage, og ømheden var mindre, mest hos mændene. Men dosis svarer til 24 g om dagen for en person på 80 kg, 4,8 gange de 5 g der står på bøtterne, og over de 14 g der er godt dokumenteret som sikre. Et enkelt forsøg med 16 personer er ikke nok til at bygge en vane på.
MyteGlutamin beskytter musklerne mod nedbrydning, når du træner hårdt.Passer det?
Fakta
Det står på flere af produktsiderne, og det er ikke vist. I forsøget fra 2001, hvor unge voksne styrketrænede i seks uger, var der ingen forskel på nedbrydningen af muskelprotein med glutamin og med placebo. Ingen sundhedsanprisning om glutamin er godkendt i EU.

Glutamin og maven

Det sted hvor glutamin har de bedste resultater, er ikke i træningscentret. I et forsøg fra 2019 fik voksne, der havde fået irritabel tyktarm efter en tarminfektion og havde en utæt tarmvæg, 5 g glutamin tre gange om dagen i otte uger. Langt flere fik det bedre med glutamin end med placebo. Det er et godt forsøg, men i en smal gruppe patienter, og det siger ikke noget om maven hos en rask person. Har du problemer med maven, så tag det op med din læge, før du køber en bøtte.

Hvad jeg ville gøre i stedet

Glutamin findes i alt protein, og kroppen laver selv mere, end du spiser. Mælkeprotein er særlig rigt på det. Så hvis målet er muskler og restitution, er det protein i det hele taget, der betyder noget. Start med at regne ud, hvor meget du har brug for, i proteinberegneren, og mangler du noget, er den billigste whey isolat per gram protein et bedre køb end glutamin. Vil du bruge penge på et tilskud med reel dokumentation, så er det kreatinmonohydrat, hvor det billigste pulver koster 0,90 kr om dagen. Er det aminosyrer du er ude efter, har jeg skrevet om forskellen på EAA og BCAA.

Vil du alligevel prøve glutamin, er SmartSupps mit valg. Den koster 1,10 kr om dagen ved 5 g, og et kilo holder i 200 dage. Vil du hellere starte med en mindre pose, så tag Star Nutrition til 159 kr. Tag 5 g, og lad være med at følge de etiketter der vil have dig op på tre portioner om dagen. Det giver kun en større regning.

Spørgsmål jeg får

Hvornår på dagen skal jeg tage glutamin?

Det er ikke undersøgt godt nok til at give et svar, og med den svage effekt hos raske mennesker betyder tidspunktet næppe noget. Flere etiketter siger efter træning, andre siger på tom mave. Tager du det, så tag det når du husker det, for eksempel i shaken efter træning.

Kan jeg blande glutamin i min proteinshake?

Ja. Pulveret uden smag smager næsten ikke af noget og ændrer ikke smagen på shaken. Bland det lige før du drikker det. Glutamin er ikke særlig stabilt opløst i vand, så lad være med at blande en stor flaske til flere dage.

Er glutaminpulver vegansk?

Næsten altid. L-glutamin fremstilles i dag ved fermentering, hvor bakterier laver aminosyren af sukker, og der indgår ingen animalske råvarer. Flere af produkterne i testen skriver det direkte. Har du en allergi, så læs hellere sporadvarslen, for fire af de otte kan indeholde spor af mælk.

Får jeg ikke glutamin nok fra maden?

Jo, hvis du er rask. Glutamin findes i alt protein, fra kød, fisk og mælk til bønner og korn, og kroppen danner selv langt mere, end du spiser. Det er derfor den kaldes ikke-essentiel. Spiser du protein nok, og det kan du regne ud i proteinberegneren, er der ikke noget hul at fylde.

Er glutamin farligt?

Ikke ved de doser der står her. En gennemgang af sikkerheden fra 2008 fandt, at op til 14 g om dagen er godt dokumenteret for raske voksne, og 5 g ligger et godt stykke under. Har du en lever- eller nyresygdom, er du gravid, eller tager du medicin mod epilepsi eller kræft, så tal med din læge først.

Kilder

  1. Dosing and efficacy of glutamine supplementation in human exercise and sport training. The Journal of Nutrition (Gleeson), 2008.
  2. The effect of glutamine supplementation on athletic performance, body composition, and immune function: a systematic review and a meta-analysis of clinical trials. Clinical Nutrition (Ramezani Ahmadi m.fl.), 2019.
  3. Effect of glutamine supplementation combined with resistance training in young adults. European Journal of Applied Physiology (Candow m.fl.), 2001.
  4. The influence of oral L-glutamine supplementation on muscle strength recovery and soreness following unilateral knee extension eccentric exercise. International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism (Legault m.fl.), 2015.
  5. Does glutamine have a role in reducing infections in athletes?. European Journal of Applied Physiology and Occupational Physiology (Castell m.fl.), 1996.
  6. Randomised placebo-controlled trial of dietary glutamine supplements for postinfectious irritable bowel syndrome. Gut (Zhou m.fl.), 2019.
  7. Risk assessment for the amino acids taurine, L-glutamine and L-arginine. Regulatory Toxicology and Pharmacology (Shao og Hathcock), 2008.
  8. Priser, pakningsstørrelser og varedeklarationer aflæst på bodystore.dk 30. september 2026. Bodystore, 2026.

Priserne er tjekket 30. september 2026 og kan have ændret sig siden. Se altid prisen i butikken, før du køber. Rækkefølgen er lavet efter den samme metode som resten af siden.

Indholdet her er information, ikke behandling, og erstatter ikke en samtale med din læge eller apoteker. Læs ansvarsfraskrivelsen.