Spring til indhold
TDDanmark

Bedste kollagen 2026

Af Udgivet

Mit førstevalg
BioSalma Pure Collagen 100% Protein, 500 g

BioSalma

Pure Collagen 100% Protein, 500 g

0,30 kr per g kollagen9,2 / 10Min vurdering
Se prisen hos Bodystore146 kr

Prisen kan have ændret sig en smule, siden jeg skrev min vurdering

Knapperne går til Bodystore. Jeg kan få provision, når du køber via et link her på siden, og det ændrer ikke rækkefølgen. Sådan tjener siden penge.

Kort oversigtAlle 8 rangeret. Priser tjekket 3. oktober 2026.
#ProduktPrisPer dagKr per dagKr per g kollagen
1BioSalma Pure Collagen 100% Protein, 500 g146 kr10,3 g pulver3,01 kr0,30
2Vitaprana Pure Bovint Kollagen, 350 g129 kr10 g pulver3,69 kr0,37
3Nyttoteket Clean Collagen Paleo, 500 g189 kr11 g pulver4,15 kr0,42
4Star Nutrition Ultimate Collagen Powder, 400 g159 kr11,1 g pulver4,42 kr0,44
5Vital Proteins Collagen Peptides, 567 g299 kr10 g pulver5,27 kr0,53
6Weider Pure Collagen Powder, 300 g154 kr10,5 g pulver5,40 kr0,54
7Elexir Pharma Kollagen 100% Peptan, 500 g299 kr10 g pulver5,98 kr0,60
8Swedish Supplements Collagen Vital Peptan, 400 g259 kr13,3 g pulver8,63 kr0,86

Kollagen sælges med løfter om hud, hår og led, og prisen per gram svinger mere end ved næsten noget andet jeg har regnet på. Her har jeg samlet de rene kollagenpulvere af okse og regnet dem om til det samme tal: hvad 10 g kollagen koster om dagen. Det billigste er BioSalma til 3,01 kr, og det dyreste koster 2,9 gange så meget per gram. Kollagen fra fisk har sin egen test, marint kollagen, og jeg sammenligner med den længere nede.

Sådan regnede jeg

Alle 8 er holdt op mod 10 g hydrolyseret kollagen om dagen, samme dosis som i testen af marint kollagen. Forsøgene på hud har brugt 2,5 til 10 g om dagen, og forsøget på sportsfolk med ledsmerter brugte 10 g. Jeg bruger den høje ende, så intet pulver kan se billigt ud ved at foreslå en lille dosis. Flere af pakkerne foreslår 5 g, og så ser en pose ud til at holde dobbelt så længe, som den gør ved 10 g.

Jeg regner på kollagenet, ikke på pulverets vægt. Hvor tabellen har en kollagenlinje, bruger jeg den. Hvor et pulver kun har én ingrediens og kun en proteinlinje, bruger jeg proteinet, og det gælder BioSalma og Nyttoteket. Rangeringen er kroner per gram kollagen, fordi det er det tal der ikke kan pyntes med en lav dosis på pakken. Priserne er læst på Bodystores sider 3. oktober 2026, og hvert produkts tabel er læst i sin helhed. Resten af metoden står på siden om min metode.

Hvad jeg lod ude

Jeg søgte hos Bodystore på kollagen under de navne jeg kunne komme på. Det meste der kom frem, er ikke kollagen som hovedsag: skønhedsblandinger, gummier, kreatin med kollagen, benbouillon og veganske "kollagenboostere", som slet ikke indeholder kollagen. Bloom Clear Protein er 22 procent kollagen og resten valleprotein. Tabletter og blandinger med MCT-fedt nævner jeg længere nede, og her står de 8 pulvere der var tilbage. Great Earth Kollagen på 400 g er ikke med, fordi etiketten kun siger 10 g per halvanden spiseskefuld og ikke hvor meget en spiseskefuld vejer, så jeg kan ikke regne ud hvad posen indeholder. BeKeto Keto Collagen er heller ikke med: siden kalder samme pose både 15 og 30 portioner.

Alle 8, rangeret

Sorteret efter kroner per gram kollagen. Karakteren vægter prisen tungest, derefter hvor ærligt pakken er doseret og deklareret.

Mit førstevalg
BioSalma Pure Collagen 100% Protein, 500 g
1

BioSalma

Pure Collagen 100% Protein, 500 g

9,2/ 10
  • 0,30 kr per g kollagen
  • Per dag 10,3 g pulver
  • Giver 10 g kollagen
  • Rækker 48 dage
  • Kr per dag 3,01 kr

Rent hydrolyseret oksekollagen uden smag, 97 g protein per 100 g. Billigst per gram i testen, og posen på 500 g rækker 48 dage.

  • Fordel: 0,30 kr per gram kollagen, lavest i testen
  • Fordel: Kun hydrolyseret oksekollagen
  • Fordel: Rækker 48 dage ved 10 g om dagen
  • Fordel: Peptidstørrelse og kollagentyper er oplyst
  • Ulempe: Kollagen er ikke opgivet, kun protein
  • Ulempe: Navnet siger 100 procent, tabellen 97 g
Min vurdering

Det her er den jeg ville købe. BioSalma koster 0,30 kr per gram kollagen, og ved 10 g om dagen bliver det 3,01 kr om dagen i 48 dage. Der er kun hydrolyseret oksekollagen i posen, uden smag, sødemiddel eller aroma. Navnet siger 100 procent protein, tabellen 97 g per 100 g, og jeg regner med tabellen. Der står intet kollagental, men for en ingrediens der kun er kollagen er proteinet det samme. Producenten oplyser at peptiderne er under 2.000 dalton, og at det er 85 procent type I og 15 procent type III. Vitaprana er næsten lige så godt og koster 0,68 kr mere om dagen.

Se prisen hos Bodystore146 kr

Prisen kan have ændret sig en smule, siden jeg skrev min vurdering

Vitaprana Pure Bovint Kollagen, 350 g
2

Vitaprana

Pure Bovint Kollagen, 350 g

8,9/ 10
  • 0,37 kr per g kollagen
  • Per dag 10 g pulver
  • Giver 10 g kollagen
  • Rækker 35 dage
  • Kr per dag 3,69 kr

Rent hydrolyseret oksekollagen med mængden direkte på tabellen. Næsten lige så billig som vinderen, og 0,68 kr dyrere om dagen.

  • Fordel: Kollagenmængden står direkte på tabellen
  • Fordel: Kun hydrolyseret oksekollagen
  • Fordel: Rækker 35 dage ved 10 g om dagen
  • Ulempe: Teksten siger 7,5 g per spiseskefuld, tabellen 8 g
  • Ulempe: Proteinlinjen er lavere end den opgivne kollagenmængde
Min vurdering

Vitaprana skriver kollagenmængden direkte på tabellen: en spiseskefuld på 8 g giver 8 g kollagenpeptider, og to giver 16 g. Det er rent hydrolyseret oksekollagen med neutral smag, og ved 10 g om dagen koster det 3,69 kr og holder 35 dage. Prisen er 0,37 kr per gram. Regner jeg på proteinlinjen i stedet, 7,2 g per 8 g, bliver det 0,41 kr. Produktteksten siger 7,5 g per spiseskefuld og tabellen 8 g, og jeg bruger tabellen. Forskellen til BioSalma er 0,68 kr om dagen, så vil du have en tydelig deklaration, er det her et fint køb.

Se prisen hos Bodystore129 kr

Prisen kan have ændret sig en smule, siden jeg skrev min vurdering

BioSalma og Vitaprana er begge rent oksekollagen uden smag, og der er 0,68 kr mellem dem om dagen. Forskellen ligger mest i deklarationen. Vitaprana opgiver kollagen direkte, BioSalma kun protein. Regner jeg på proteinlinjen for Vitaprana også, bliver prisen 0,41 kr per gram, og BioSalma er stadig billigst. Du kan købe begge uden at fortryde.

Nyttoteket Clean Collagen Paleo, 500 g
3

Nyttoteket

Clean Collagen Paleo, 500 g

8,6/ 10
  • 0,42 kr per g kollagen
  • Per dag 11 g pulver
  • Giver 10 g kollagen
  • Rækker 45 dage
  • Kr per dag 4,15 kr

Rent hydrolyseret oksekollagen type I og III med en hel aminosyreprofil. Ingen portionsstørrelse på tabellen, og kan indeholde spor af mælk og gluten.

  • Fordel: Hel aminosyreprofil på tabellen
  • Fordel: Kun hydrolyseret kollagen, type I og III
  • Fordel: Rækker 45 dage ved 10 g om dagen
  • Ulempe: Ingen portionsstørrelse på tabellen
  • Ulempe: Kan indeholde spor af mælk og gluten
Min vurdering

Clean Collagen er det eneste pulver her der viser en hel aminosyreprofil, og den siger noget vigtigt: 0 g tryptofan og kun 2,6 g leucin per 100 g. Det er derfor kollagen er et dårligt protein til musklerne, uanset hvad posen koster. Pulveret er hydrolyseret kollagen fra køer der går på græs, 91 g protein per 100 g, til 0,42 kr per gram. Ved 10 g om dagen er det 4,15 kr og 45 dage. Der står ingen portionsstørrelse i tabellen, så jeg har regnet på vægt. Det kan indeholde spor af mælk og gluten. Jeg ville vælge BioSalma eller Vitaprana, men det her er også et rent pulver.

Se prisen hos Bodystore189 kr

Prisen kan have ændret sig en smule, siden jeg skrev min vurdering

Star Nutrition Ultimate Collagen Powder, 400 g
4

Star Nutrition

Ultimate Collagen Powder, 400 g

8,4/ 10
  • 0,44 kr per g kollagen
  • Per dag 11,1 g pulver
  • Giver 10 g kollagen
  • Rækker 36 dage
  • Kr per dag 4,42 kr

Rent oksekollagen uden smag med en ærlig deklaration: 90 g kollagenpeptider per 100 g. Posen rækker 36 dage ved 10 g.

  • Fordel: Kollagen er opgivet per 100 g: 90 g
  • Fordel: Kun oksekollagenpeptider
  • Fordel: Rækker 36 dage ved 10 g om dagen
  • Ulempe: Siden blander en variant med sødemidler ind i teksten
  • Ulempe: 4,42 kr om dagen, ikke det billigste
Min vurdering

Star Nutrition deklarerer ærligt: 90 g kollagenpeptider per 100 g, så en spiseskefuld på 7,5 g giver 6,8 g kollagen og ikke 7,5. Pakken siger 53 portioner, men ved 10 g kollagen om dagen holder den 36 dage. Prisen er 0,44 kr per gram og 4,42 kr om dagen, 1,41 kr mere end BioSalma. Ingrediensen er kun oksekollagenpeptider uden smag. Produktsiden viser også en citronvariant med aspartam og acesulfam K, og den har jeg ikke regnet på. Det er et solidt pulver, og jeg ville være tilfreds med det, men de to første er billigere.

Se prisen hos Bodystore159 kr

Prisen kan have ændret sig en smule, siden jeg skrev min vurdering

Vital Proteins Collagen Peptides, 567 g
5

Vital Proteins

Collagen Peptides, 567 g

7,9/ 10
  • 0,53 kr per g kollagen
  • Per dag 10 g pulver
  • Giver 10 g kollagen
  • Rækker 56 dage
  • Kr per dag 5,27 kr

Det kendte amerikanske mærke. Rene kollagenpeptider fra okse, men 1,8 gange prisen per gram af vinderen.

  • Fordel: Kun hydrolyseret oksekollagen
  • Fordel: 10 g per skefuld, let at dosere
  • Fordel: Rækker 56 dage ved 10 g om dagen
  • Ulempe: 0,53 kr per gram, 1,8 gange vinderen
  • Ulempe: Kan indeholde spor af mælk
Min vurdering

Vital Proteins er det mærke mange kender, og det er mærket du betaler for. Det er rent hydrolyseret oksekollagen, og tabellen viser 10 g per skefuld. Prisen er 0,53 kr per gram, 1,8 gange BioSalma, og 10 g om dagen koster 5,27 kr. Posen på 567 g holder 56 dage. Siden skriver at produktet kan indeholde spor af mælk. Jeg kan ikke se noget i posen der forklarer prisforskellen, og jeg ville ikke betale 1,8 gange så meget for et navn.

Se prisen hos Bodystore299 kr

Prisen kan have ændret sig en smule, siden jeg skrev min vurdering

Weider Pure Collagen Powder, 300 g
6

Weider

Pure Collagen Powder, 300 g

7,6/ 10
  • 0,54 kr per g kollagen
  • Per dag 10,5 g pulver
  • Giver 10 g kollagen
  • Rækker 28 dage
  • Kr per dag 5,40 kr

Oksekollagen med lidt C-vitamin, magnesium og hyaluronsyre. Siden har ingen ingrediensliste og beskriver pulveret som både uden smag og sødet med stevia.

  • Fordel: 95 g kollagen per 100 g på tabellen
  • Fordel: 0,54 kr per gram
  • Ulempe: Ingen ingrediensliste på siden
  • Ulempe: Beskrivelsen siger både uden smag og sødet med stevia
  • Ulempe: Tilsat magnesium, C-vitamin og hyaluronsyre
Min vurdering

Weider er oksekollagen, 95 g per 100 g, med lidt C-vitamin, magnesium og hyaluronsyre tilsat. Per portion på 10 g er det 80 mg C-vitamin, 63 mg magnesium og 12 mg hyaluronsyre, så tilsætningerne er små. Det der trækker ned, er siden: der er ingen ingrediensliste, og beskrivelsen siger både at pulveret er uden smag og at det er sødet med stevia. Jeg ved derfor ikke hvad der er i det ud over kollagen. Prisen er 0,54 kr per gram og 5,40 kr om dagen, og posen holder 28 dage. Jeg ville vælge et af de rene pulvere foran, for eksempel BioSalma.

Se prisen hos Bodystore154 kr

Prisen kan have ændret sig en smule, siden jeg skrev min vurdering

Fra her koster pulverne 1,8 til 2,9 gange vinderen per gram. Det der adskiller dem fra de første fire, er ikke noget jeg kan se på etiketterne: et kendt navn, et handelsnavn på råvaren, eller tilsætninger som smag, C-vitamin og magnesium. Kollagenet selv er det samme hydrolyserede oksekollagen, og det er det du køber.

Elexir Pharma Kollagen 100% Peptan, 500 g
7

Elexir Pharma

Kollagen 100% Peptan, 500 g

7,3/ 10
  • 0,60 kr per g kollagen
  • Per dag 10 g pulver
  • Giver 10 g kollagen
  • Rækker 50 dage
  • Kr per dag 5,98 kr

Rent Peptan, hydrolyseret oksekollagen type I fra Frankrig. Deklarationen er fin, men prisen per gram er 2,0 gange vinderens.

  • Fordel: Rent Peptan uden tilsætninger
  • Fordel: Hel aminosyreprofil på tabellen
  • Ulempe: 0,60 kr per gram, 2,0 gange vinderen
  • Ulempe: Rækker 50 dage ved 10 g, ikke de 100 pakken antyder
Min vurdering

Elexir Pharma sælger rent Peptan, et mærke af hydrolyseret oksekollagen type I fra Frankrig, og tabellen viser en hel aminosyreprofil per skefuld på 5 g. Pakken tæller portioner á 5 g og ser derfor ud til at holde 100 dage, men ved de 10 g jeg regner med holder den 50. Prisen er 0,60 kr per gram og 5,98 kr om dagen, 2,0 gange BioSalma. Peptan er et handelsnavn og ikke en garanti for en bedre virkning, så jeg ville tage et af de billigere pulvere.

Se prisen hos Bodystore299 kr

Prisen kan have ændret sig en smule, siden jeg skrev min vurdering

Dyrest
Swedish Supplements Collagen Vital Peptan, 400 g
8

Swedish Supplements

Collagen Vital Peptan, 400 g

5,0/ 10
  • 0,86 kr per g kollagen
  • Per dag 13,3 g pulver
  • Giver 10 g kollagen
  • Rækker 30 dage
  • Kr per dag 8,63 kr

Et drikkepulver med hyldeblomst og hindbær, aspartam, C-vitamin og magnesiumoxid. 2,9 gange vinderens pris per gram kollagen.

  • Fordel: Smag af hyldeblomst og hindbær
  • Fordel: Oplyser Peptan og mængderne per skefuld
  • Ulempe: 0,86 kr per gram, 2,9 gange vinderen
  • Ulempe: Sødet med aspartam og acesulfam K
  • Ulempe: Magnesium som oxid
Min vurdering

Det her er et smagt drikkepulver med kollagen i, ikke et rent kollagenpulver. En skefuld på 12 g giver 9 g kollagen, altså 75 procent, og resten er smag, 250 mg C-vitamin, sort peberekstrakt og magnesiumoxid, der giver 187,5 mg magnesium. Sødemidlerne er aspartam og acesulfam K. For at nå 10 g kollagen skal du tage 1,1 skefulde, og så får du 208 mg magnesium med. Prisen er 0,86 kr per gram, 2,9 gange BioSalma, og C-vitamin får du billigere i et rent tilskud. Jeg ville ikke købe den.

Se prisen hos Bodystore259 kr

Prisen kan have ændret sig en smule, siden jeg skrev min vurdering

Hvad kollagen gør, og hvad det ikke gør

Ideen er let at sælge: du spiser kollagen, og det ender i din hud og dine led. Så enkelt er det ikke. Kollagen bliver fordøjet som alt andet protein, til aminosyrer og små peptider. Nogle af peptiderne er målt i blodet efter indtag, så de kommer ind i kroppen, men det viser ikke at de ender hvor du ønsker det.

Forsøgene på hud er de bedste. Et forsøg fra 2014 gav 114 kvinder mellem 45 og 65 år 2,5 g af et bestemt kollagenpeptid om dagen i otte uger, og de havde færre rynker ved øjnene end dem på placebo. En samlet gennemgang fra 2023 af 26 forsøg med 1.721 deltagere fandt i gennemsnit bedre fugt og elasticitet i huden. Forfatterne selv peger på at forsøgene er forskellige og ofte små, og at der mangler data i mange af dem.

Clark m.fl., 2008Current Medical Research and Opinion
Design
Dobbeltblindet, placebokontrolleret
Deltagere
147 idrætsudøvere, 97 i analysen
Varighed
24 uger
Dosis
10 g kollagenhydrolysat om dagen

Det er forsøget bag de 10 g jeg regner med. Deltagerne var idrætsudøvere på universitetshold med ledsmerter ved aktivitet, og dem på kollagen scorede bedre på flere af forsøgets smertemål end dem på placebo. Effekterne var små, og forsøget testede én bestemt råvare, ikke kollagenpulver i almindelighed.

Ved slidgigt er billedet tyndere. En gennemgang fra 2019 af placebokontrollerede forsøg fandt lavere smertescore, men da forfatterne delte værdierne på WOMAC-skemaet op, var det kun stivhed der faldt tydeligt, ikke smerte og funktion hver for sig. Til musklerne er kollagen ikke noget at regne med. I et forsøg på raske ældre kvinder satte valleprotein gang i muskelproteinsyntesen, og kollagenpeptider gjorde det ikke på samme måde. Det passer med etiketten fra Nyttoteket, hvor tryptofan står til 0 g.

Hvor godt holder løfterne, efter min læsning
  • Hudens fugt og elasticitetModerat
  • Færre rynkerSvag
  • Mindre ledsmerte ved sport eller slidgigtSvag
  • Mere muskelmasseMangler

Der findes ingen godkendt EU-anprisning for kollagen selv. Det er grunden til at så mange produkter tilsætter C-vitamin: om det må man skrive at det bidrager til normal kollagendannelse. Det siger ikke noget om kollagenet i posen. Nogle af forsøgene testede varemærkebeskyttede råvarer, og et pulver med et andet navn er ikke nødvendigvis det samme produkt.

Bovint eller marint?

Jeg har ikke fundet forsøg der viser at det ene virker bedre end det andet, så valget handler om hvad du spiser og om prisen. Mit billigste marine pulver i testen af marint kollagen, Vitaprana, koster 6,20 kr om dagen ved 10 g, og det er 2,1 gange BioSalma. Priserne på den side er tjekket 21. september 2026.

BovintMarint
Billigste per dag✓ BioSalma, 3,01 krVitaprana, 6,20 kr
Posen rækker✓ 48 dage30 dage
RåvareOkse. Vital Proteins og Nyttoteket nævner spor af mælkFisk. Fiskeallergi udelukker det
Kroner om dagen for 10 g kollagen
  • Bovint, billigst3,01 kr
  • Bovint, dyrest8,63 kr
  • Marint, billigst6,2 kr
  • Tabletter14,87 kr
  • Marine kapsler36,6 kr

Bovint er pulver på denne side. Tabletter er Star Nutrition Ultimate Collagen. Marine tal er læst fra testen af marint kollagen, tjekket 21. september 2026.

Tabletter og blandinger

Tabletter fik ikke et kort. Star Nutrition Ultimate Collagen giver 5 g kollagen på seks tabletter, så for at nå 10 g skal du tage 12 tabletter om dagen, og det koster 14,87 kr. Glasset holder 15 dage. Elexir Pharma giver 2,6 g på fire tabletter, så der er det 16 tabletter og 30,53 kr om dagen. Samme regnestykke som for kapslerne i testen af marint kollagen: en tablet kan ikke rumme nok.

Pureness og Applied Nutrition har kollagen blandet med MCT-fedt og kostfibre. Proteinet er 61 og 69 g per 100 g, og regner jeg på proteinet, koster det 0,87 og 1,11 kr per gram. Det er ikke dårligt, men du får også omkring 22 til 23 g fedt per 100 g, og så er det ikke et rent kollagenpulver. Skal kollagenet i kaffe, er det her en mulighed. Ellers er de rene pulvere billigere og enklere.

Det Swedish Supplements-pulver der står sidst, har magnesiumoxid i. Det er den form jeg sætter bagest i testen af magnesium, og du får det uden at have bedt om det.

Hvad jeg ville gøre

Vil du prøve kollagen, så køb BioSalma og tag 10 g om dagen i otte til tolv uger. Det koster 3,01 kr om dagen, og posen holder 48 dage. Vil du have et pulver der opgiver kollagenmængden direkte, er Vitaprana til 3,69 kr om dagen et godt valg. Spiser du fisk og ikke kød, så se testen af marint kollagen. C-vitamin behøver du ikke købe sammen med kollagen. Og er det muskler du vil bygge, så brug pengene på et almindeligt proteinpulver.

Spørgsmål jeg får

Hvor meget kollagen skal jeg tage om dagen?

Forsøgene på hud har brugt fra 2,5 til 10 g om dagen, og det forsøg på sportsfolk med ledsmerter jeg bygger på brugte 10 g. Jeg regner med 10 g. Mange pakker foreslår mindre, 5 til 8 g, og så holder posen længere end den gør ved den dosis forsøgene brugte. Jeg har ikke set forsøg der viser at mere end 10 g gør noget ved.

Hvor lang tid går der, før jeg kan mærke noget?

De forsøg jeg har læst, målte efter otte til tolv uger på huden og efter 24 uger på leddene. Effekterne har været små. Forventer du en synlig forskel efter en pose, bliver du formentlig skuffet. Jeg ville give det de otte til tolv uger, og så se om det er pengene værd.

Skal jeg tage C-vitamin sammen med kollagen?

C-vitamin bidrager til normal kollagendannelse for normal funktion af hud, knogler og brusk. Det er en godkendt anprisning, og den bruger mange produkter. Men du behøver ikke få det fra samme pose. Spiser du frugt og grønt hver dag, får du nok, og vil du have et tilskud, er et rent C-vitamin billigere end et kollagenpulver med C-vitamin i.

Kan kollagen erstatte proteinpulver?

Nej. Kollagen mangler aminosyren tryptofan og har meget lidt leucin, så det tæller dårligt som protein til musklerne. Vil du have et proteinpulver, så se min test af proteinpulver eller den af veganske proteinpulvere.

Hvem bør ikke tage kollagen?

Pulverne her er lavet af okse, så er du allergisk over for det, skal du lade dem være. Vital Proteins og Nyttoteket skriver at de kan indeholde spor af mælk, og Nyttoteket også af gluten. Er du gravid, ammer eller tager medicin, så tal med din læge først.

Kilder

  1. Oral intake of specific bioactive collagen peptides reduces skin wrinkles and increases dermal matrix synthesis. Skin Pharmacology and Physiology, 2014.
  2. Effects of oral collagen for skin anti-aging: a systematic review and meta-analysis. Nutrients, 2023.
  3. 24-Week study on the use of collagen hydrolysate as a dietary supplement in athletes with activity-related joint pain. Current Medical Research and Opinion, 2008.
  4. Effect of collagen supplementation on osteoarthritis symptoms: a meta-analysis of randomized placebo-controlled trials. International Orthopaedics, 2019.
  5. Whey protein but not collagen peptides stimulate acute and longer-term muscle protein synthesis with and without resistance exercise in healthy older women: a randomized controlled trial. American Journal of Clinical Nutrition, 2020.
  6. Oral ingestion of collagen hydrolysate leads to the transportation of highly concentrated Gly-Pro-Hyp and its hydrolyzed form of Pro-Hyp into the bloodstream and skin. Journal of Agricultural and Food Chemistry, 2017.
  7. EU Register of nutrition and health claims made on foods. Europa-Kommissionen, 2025.
  8. Opinion of the Scientific Committee on Food on the Tolerable Upper Intake Level of Magnesium. Europa-Kommissionen, Scientific Committee on Food, 2001.
  9. Priser, pakningsstørrelser og varedeklarationer aflæst på bodystore.dk 3. oktober 2026. Bodystore, 2026.

Priserne er tjekket 3. oktober 2026 og kan have ændret sig siden. Se altid prisen i butikken, før du køber. Rækkefølgen er lavet efter den samme metode som resten af siden.

Indholdet her er information, ikke behandling, og erstatter ikke en samtale med din læge eller apoteker. Læs ansvarsfraskrivelsen.